Stranice

utorak, 29. travnja 2014.

U gostima kod Branke

Došao je kraj drugog mjeseca istraživanja Brankinog bloga Home-made by B ,  u sklopu igrice FBI rukavice, a ja na popisu  Brankinih recepata, nisam isprobala ništa. Tako sam željela i pašticadu, kroštule, kuglof od rogača i puno drugih finih recepata, a da ne govorim o marmeladama koje su kod Branke posebne. No krug je završio, ali to ne znači da ja neću isprobati sve to, ali na žalost toliko sam imala obaveza da jednostavno nisam stigla.
Volim Brankin blog i njene priče, s guštom ih čitam i uvijek me zanima da li se recept svidio njenom dragom I. Tako sam i odlučila da barem s jednim receptom obilježim ovaj krug, barem simbolično...
A to je:

Pita gužvara


Koristila sam trostruku količinu onoga što je zadano, integralno tijesto i pekla u velikom protvanu. Ipak kod mene ima puno gladnih usta. Nikad do sada nisam gužvala tijesto za pite i nisam stavljala pancetu. Bila nam je i ručak i večera.


 Branka, hvala na svim receptima i javim dojmove za sljedeće isprobane...

četvrtak, 24. travnja 2014.

Deveti rođendan i kneževsko brdo

Devet godina bezuvjetne ljubavi, neprekidnog smijeha, veselja, razgovora, poneka ljutnja koju zaboravimo u trenu. To su moja dječica bez koje ne bi mogla zamisliti svoj život. Uvijek sam tu pored njih, pomažem onoliko koliko traže, puštam do granica koje smo postavili dok su bile male, savjetujem i grlim kada je teško. Volimo se i učimo zajedno, one od mene, ja od njih. Neiskusni smo, ali nam dobro ide. Odlične su učenice, bave se sportom, plešu i uvijek imaju osmijeh na licu. Što bi jedna mama više poželjeti mogla.


Rođendan im je pao u tjednu, pa smo odlučili, napraviti tortu, a s društvom će slaviti u subotu. Pred par godina mužu za rođendan sam radila ovu tortu, ali s jagodama i one su si zaželjele istu s višnjama. Presjek s jagodama je bio ljepši jer su se više razlikovale boje. Ja nisam neki ljubitelj želatine u kremama, ali djeci i ostalim ukućanima se svidjelo. (Sebi sam napravila štrudlu sa sirom).

Za biskvit

2 jaja
75 gr šećera
75 gr brašna
1/2 žličice praška za pecivo

 Za tri kreme i ukrašavanje

1 teglica višanja
1 vrećica i pol želatine u prahu
1 mahuna vanilije
150 gr meda
400 gr svježeg sira
800 ml vrhnja za šlag
1 žlica kakaa
suncokretovo ulje
oko 17 piškota

Pećnicu zagrijati na 180 stupnjeva. U kalup staviti papir ili ga namastiti. Za biskvit pomiješati jaja s dvije žlice vruće vode i šećerom. Treba dobiti pjenastu smjesu. Zatim pomiješati brašno s praškom za pecivo, prosijati po smjesi i promiješati. Smjesu staviti u kalup i peći 15-tak minuta. Pustiti da se ohladi.
Za tri kreme želatinu omekšati u vodi. Mahunu vanilije zarezati i istrugati srž. (Koru ubacite u šećer, pa ćete dobiti vanilin šećer). Med i srž vanilije miješajte i ugrijte u loncu. Lonac maknite i dodajte želatinu. Smjesu pustiti da se prohladi. Malo prije nego se smjesa stvrdne umiješati svježi sir. Stući vrhnje, te šlag umiješati u smjesu od meda i sira. Mješavinu razdijeliti u tri porcije. U jednu dodati štapnim mikserom usitnjene višnje (pola teglice, bez soka). U drugi dodati kakao i treći ostaviti kakav je. Kalup u obliku kupole namastiti suncokretovim ulje i posuti šećerom u prahu. Zatim staviti bijelu kremu i zagladiti. Na to pažljivo kremu od višanja na koje smo posložili ostatak višanja i na to kremu s kakaom. Držati u hladnjaku pola sata pa staviti biskvit na krame, Lagano pritisnuti i ostaviti 8 sati u hladnjaku ili preko noći. Drugi dan oprezno zdjelu preokrenuti i ukrasiti po želji. Mi smo ukrasili razrezanim piškotima.









subota, 19. travnja 2014.

Mamine pince

Samo jednom sam radila pince u svom životu i to po nekom receptu iz časopisa, nisu uspjele i bile su užasno tvrde. Odustala sam jer ih mama radi tako dobro da jednostavno nisam imala potrebe. No ove godine sam odlučila i ja napraviti po istom tom receptu koji je mama dobila od nekog Talijana. Moram priznati da me bila frka. No strogo sam pratila recept i dobila prefinu pogaču. Jupi! Super sam zadovoljna. Postupak je prilično dugotrajan, ali ja mislim da nema jednostavne pince. Samo to dizanje i miješanje traje satima. Ali stvarno se isplati i pitam se zašto je radimo samo za Uskrs.



1, 5 kg brašna
40 dkg šećera
23 dkg maslaca
6 jaja
3, 5 dl mlijeka
grožđice po želji
4 žlice ruma
naribana korica i sok naranče
1 dkg soli
15 dkg kvasca (4 kockice)
žumanjak i dvije žlice mlijeka za premaz

Mlijeko zagrijati u njega dodati kvasac, žlicu brašna i žlicu šećera. Staviti u veliku posudu jer je to  velika količina kvasca da ne bi prekipjelo. Pustiti da se diže. Kada se kvasac dignu, odvojiti 500 - 600 gr brašna i u njega dodati kvasac. Umijesiti mekani kruh. Pustiti da se diže. Kada je kruh udvostručio obujam. Umutiti žumanjke sa šećerom, rumom, narančom i soli. Mutiti kao za biskvit. Dodati omekšali maslac i grožđice. Istući bjelanjke i dodati smjesi. Kada je to sve umućeno sjediniti s onim kruhom i dodati ostatak brašna.. Pustiti opet da se diže.


Premijesiti i oblikovati lopte koje će se na vrhu zarezati u križ. Od dijela tijesta sam isplela pletenice i formirala u vjenčić. Opet pustiti da se diže. Zagrijati pećnicu na 180 stupnjeva. premazati pince žumanjkom i mlijekom, posuti krupnim šećerom i staviti peći. Neka se peče oko 45 minuta. Ako počnu jako tamniti prekriti folijom. Mada ja volim hrskavu koricu.



 Djeca su ukrasila jaja malo listićima, malo naljepnicama.


Vjenčiće ću nositi nećacima i rođacima.



Sretan Uskrs Vam želim!

srijeda, 9. travnja 2014.

Svinjske rolice s rigom, mrkvom i šunkom

Nekad sam stvarno umorna od osmišljavanja jelovnika, a posebno kada trebam kuhati ručak za dva dana. Sve se nekako svodi na gulaše, maneštre i ono što može stajati. Čini mi se da nikako nisam kreativna u tom pogledu. Pitam ja djecu što bi one jela za dva dana i sjetim se...pa nisam dugo radila punjenu svinjetinu u saftu. Ah, one su bile oduševljene. Kako mi je  mama ponedjeljkom na postu pozvala sam i tatu na ručak. Mama je posadila u vrtu dosta kasno rigu,  čim izraste ide u sjeme. Jedemo je na sve moguće načine. Odlučila sam se da i ona bude dio mog punjenja, na što su djeca rekla: mama, pa zašto mi nemamo normalne ručkove? Ah ta djeca čim im ponudiš zeleno, odmah je nenormalno.
Količine su za 4 osobe puta dva dana, što naravno ovisi o tome koliko jedete


2 kg svinjskih šnicla (neka vam ih mesar dobro istanji i natuče)

za punjenje:

30 dkg naribane šunke, 4 mrkve, 2 vezice rige
senf

za saft:

3 kapule
4 mrkve
50 dkg celera
1 jabuka
10 dkg suhih šljiva (ja nisam imala)
pola litre pomidora iz tetrapaka
vode po potrebi (ja stalno dolijevam)



Šnicle posoliti i namazati senfom. Šunku naribati, a mrkvu izrezati na štapiće. Stavljati na šnicle, urolati i pričvrstiti čačkalicama. Meso uvaljati u oštro brašno i prepeći na ulju.
U drugoj posudi dinstati kapulu, mrkvu, celer, jabuku i suhe šljive, zaliti pomidorom, posoliti, popapriti. Prepržene šnicle  ubaciti u povrće. Zaliti vodom da sve skupa pokrije. Kuhati oko sat i pol. Povremeno dodavati vodu. Pri kraju dodati listiće majčine dušice. Iako se u ovom vremenu povrće rastopi, ja ipak izvadim meso i štapnim mikserom usitnim do kraja. Dobijete lijep gusti umak. Kao prilog poslužila sam divne carske njoke koje sam radila po ovom recepti.


Djeca su njamala, jedna je vadila mrkvice, ali sve u svemu jedan bogati nedjeljni ručak koji smo jeli u ponedjeljak.

utorak, 1. travnja 2014.

Ajme koliko nas je! Samoniklo jestivo bilje - tema za travanj 2014.

Kada me je Mirela s bloga Kruha i... pitala da li želim biti nova domaćica u igri Ajme koliko nas je, odmah sam pristala, iako mi je totalno zgusnuti raspored. Pomogla mi je oko namirnica koje su već izabrane, a koje nisu. Razmišljajući, da je travanj, proljeće, vrijeme posta....da priroda buja... jednostavno se samo od sebe nametnulo SAMONIKLO JESTIVO BILJE. Organizmu trebamo priuštiti čišćenje i oporavak od teške zimske hrane. Imala sam ja još drugih favorita, ali to ću prepustiti domaćicama koje dolaze.


Medvjeđi luk, šparoga, maslačak i kopriva je samoniklo bilje koje raste u mom vrtu i na livadi. Ako niste takvi sretnici, prošećite nezagađenim livadama i šumama sigurno ćete pronaći nešto za sebe, a time ujedno pripremiti ukusan i zdrav obrok. Popis ostalog samoniklog jestivog bilja možete pronaći na ovoj stranici.
Nadam se da vam se tema sviđa, a ja jedva čekam vaše recepte...
Svoje ulaznice možete slati na adresu: prekratakdan@gmail.com
te pratiti na mojoj Facebook stranici.

KuVarijacije SEMLA tradicionalni švedski kolač

Djeca su zaspala, mislim da bi i meni bilo vrijeme, ali eto sjela sam za komp, nabila naočale i  krenula zapisivati, ubacivati, obrađivati...Ovaj mjesec nisam baš imala namjeru sudjelovati u Kuvarijacijama jer me obeshrabrio kardamom. Nikad ga nisam vidjela u trgovinama niti probala, tako da ni ne znam na što bi me na to podsjećalo, niti s čime bi ga zamijenila. Jednostavno sam odlučila da neću. No jučer kad sam se dopisivala s blogericom Sanjom i ona kaže da će staviti cimet. Hej, pa zašto ja ne bi stavila cimet? I tako ja uporna kakva već jesam krenula...Milica nam je na svom blogu tako detaljno objasnila postupak da imaš osjećaj da je kolač već napravljen.
Kada sam stavila kvasac eto moja dva mišića vičući...mama možemo ti pomoć, kako ne, kažem ja i onako neću niš stići.



Umutila sam tijesto prema receptu koji neću prepisivati jer sam radila točno onako kako piše, samo sam kardamom zamijenila  cimetom. Tijesto je odležalo sat vremena i dala sam ga dječici da rade loptice. Nisu ispale savršene, popucale su...ali su rađene s ljubavlju malih ručica.
Kako semle brzo hvataju boju bojala sam se dugo ih držati u pećnici tako da su nešto svjetlije.
Milica nam je napisala da bi se trebale odmah puniti, ali na žalost ja sam bila preumorna, prekrila krpom pogačice i otišla spavati.
Drugi dan kad sam došla s posla odmah smo djeca i ja krenuli u akciju, one su puckale bademe (KLIK na video) i dubile, a ja radila kremu nakon toga.


Ovako zajedničkim snagama, stvarno čovjek začas sve zgotovi. Kada smo sve napravile, uzele smo pladanj i trknule van. Susjeda nas je blijedo gledala i pitala tko ima rođendan ha, nećete mi reći? Ma ne teta to vam je kod nas tako svaki dan. Nakon što smo obavili fotoseansu na travi ponudili smo susjedu.



Može se vidjeti da su  tratinčice zatvorile svoje kapice jer je već bilo predvečerje.
Mi smo jako zadovoljni desertom. Neobično i nešto novo, spoj slatkog peciva, badema i šlaga...izvrsno!


Djeci su se tako dopala da su  me pitale ako ću im raditi za rođendan...što znači da im je jako fino.


Mene je oduševila krema jer me podsjeća na marcipan u blažoj verziji...e da i pecivima nije smetalo što su se punila sljedeći dan.