Stranice

srijeda, 28. veljače 2018.

Marmelada od kapule



Pita L. hoćemo li za vikend divljač - kaže muž
Može, u nedjelju sam slobodna pa se dogovori - kažem ja
Tako je i bilo u kratkim crtama smo dogovorili što treba kupiti, no iznenađena sam i skeptična bila što će se veprić peći. Uvijek sam ga jela na gulaš, tako da je ovo neko novo iskustvo...
Što ćemo za prilog? - pita L.
Može pečeni krumpiri, a ja ću napraviti marmeladu od kapule - kažem ja
U nedjelju u jedan smo sve počeli. L. dubrovački kuhar s riječkom adresom donio je meso, domaću kadulju s velebita, janjeći temeljac (ako bude zatrebao)   i neizostavno crno vino s Pelješca (moje omiljeno).





Prepustila sam mu pripremu. Meso nije odmah solio već ga je stavio u pleh, stavio kadulju, maslinovo ulje i prekrio folijom. Veprić je težio 8 kg (mi smo pekli pola). Pola sata se pekao i tek ga je onda posolio.

Kako je cijela pećnica bila zauzeta, a htjeli smo pečeni krumpir, L. je rekao da krumpir stavim kuhati i obavezno ubacim neke mirodije u vodu, što do sada nisam radila. Ubacila sam ružmarin. Meso je još par puta okretao, prelijevao maslinovim uljem i bilo je vrijeme za krumpir. Meso smo izvadili, pojačali temperaturu i stavili peći. Kada je krumpir bio pečen, dodali smo mu meso i još sve kratko zapekli.




Došlo je i vrijeme za kapulu. Inače do sada nisam pripremala ovu marmeladu, a činilo se da bi izvrsno pasala uz divljač. Naravno da nisam pogriješila. Ova marmelada je nešto fenomenalno, čak su i djeca pojela malo.



1 kg ljubičastog luka
1 čaša (2 dl) smeđeg šećera
1 čaša aceta balsamica
timjan
lovorov list
sol
maslinovo ulje



Kapulu izrezati na kolutove, posoliti i staviti pržiti na ulje. Kada se već sa svih strana popržilo dodati šećer i karamelizirati uz stalno miješanje. Dodati aceto balsamico, lovorov list i timjan. Kuhati dok se ne reducira.


Meni se nije skroz rastopila što mi je i odgovaralo. Marmeladu smo jeli uz divljač i kasnije uz tvrdi sir uz koji je također pasalo.

Jedna stvarno odlična stvar koju treba imati u frižideru...oduševljena!


srijeda, 21. veljače 2018.

Sezam pločice



Za rođendan sam dobila punu vrećicu sezam bombona i uzela ih na posao.
Taj dan nam su nam dobro održavali razinu šećera jer ih nismo prestali jesti.
Odlučila sam se napraviti ih sama. Prvi pokušaj i nije bio tako uspješan jer sam naravno brzinski otapala šećer.
U tom slučaju šećer previše zagori i bude gorak. Ovaj put sam to izvela pažljivo i strpljivo.
Ako izuzmemo šećer, sezam je visokovrijedna namirnica.








  • 3/4 šalice šećera
  • 1/4 šalice meda
  • prstohvat soli 
  • 1 žlica vode
  • 1 šalica sezama 
  • 1 žličica ekstrakta vanilije 
  • 1/4 žličice sode bikarbone





Izaberite posudu dimenzija otprilike 25x35 u koju ćete uliti pastu. 
Obložite je masnim papirom. Sve sastojke osim sode bikarbone stavite u jednu posudu i na laganoj vatri miješajte. To će trajati oko 10 minuta. Kada vam šećer počne dobivati zlatnu boju dodajte sodu bikarbonu koja će napraviti kremastu smjesu. Još kratko miješajte i istresite na masni papir brzinski poravnavajući jer se smjesa za čas stvrdnjava. Kada ste zagladili smjesu odmah je oštrim nožem narežite na komadiće kakve želite.








utorak, 13. veljače 2018.

Krafne

Kada sam djeci rekla da ću u utorak peći krafne, rekle su mi nemoj molim te, tvoje su grozne. Malo sam surfala i pronašla recept na What's for dessert. Malo sam popričala s Tamarom i rekla mi je kako će se sigurno mojoj djeci svidjeti.

Definitivno sam odlučila da ću ih raditi. Sada kada je sve prošlo zaključila sam da nemam smisla za takva tijesta... krafnasta i fritulasta.

Recept je odličan, krafne su prozračne, mekane ali sam zeznula s uljem. Predpostavljam da je bilo prevruće iako sam pazila da ne bude. Izvana su jako primale boju, a iznutra se nisu stigle ispeći. Djeci je falilo malo šećera, meni ne. Sve u svemu djecu su bila zadovoljna. Nisam ih stigla puniti jer sam jurila na posao, a one su ih razrezale i napunile Nuttelom. Naravno, pomogle su i u pravljenju i fotkanju...


 (recept prepisan s Tamarinog bloga)
  • 500 g glatkog brašna
  • 70 g ulja
  • 50 g kvasca
  • 1/2 žličice soli
  • 250 ml mlijeka
  • 4 žumanjka
  • 50 g šećera
  • 1 vanili šećer 
  • ribana korica limuna
  • rum
  • ulje za prženje
  • nadjev po želji (pekmez, nutella, čokolada)
  • šećer u prahu (za posipanje)


Stavite dizati kvasac u toplo mlijeko. Dignuti kvasac umiješajte u ostale sastojke i miksajte 20 minuta. Odvajajte komade tijesta teške 80 g, oblikujte kuglicu, a od nje ravnomjernu pogačicu. Krafne posložite na pobrašnjenu krpu, pokrijte drugom krpom i pustite da se dignu. Krafne pržite u zagrijanom ulju (količina ulja ovisi o veličini posude, ali pazite da ulja bude dovoljno kako bi krafne mogle plutati u njemu - ne smiju dodirivati dno) na način da onu stranu koja se dizala stavite u ulje. Poklopite i pecite 4 minute. Okrenite krafne i pecite još 4 minute bez poklopca. Slažite na kuhinjski ručnik da se upije višak ulja. Najteži posao vezan uz krafne je pogoditi pravu temperaturu ulja. Ulje ne smije biti prevruće, niti nedovoljno zagrijano. Temperaturu provjerite tako da u ulje uronite drvenu kuhaču - ako se oko nje počnu raditi mjehurići, ulje je zagrijano i možete krenuti s prženjem. Krafne slažite na kuhinjski papir da se upije višak masnoće. Ohlađene krafne punite nadjevom po želji i posipajte šećerom u prahu.