Stranice

petak, 11. prosinca 2020.

Cantuccini

Dugo nisam radila ove keksiće-kolačiće, nemam pojma zašto, vjerojatno radi djece jer se njima nisu svidjeli. Oni su toliko jednostavni da ih se slobodno može raditi i u ostatku godine, a ne samo za Božić. Mogu dugo stajati i to im je velika prednost. Meni su predobri!

Potječu iz Toskane i poslužuju se uz vino Vin Santo. Meni će nadopuniti božićni stol, ako prežive do tada.



Cantuccini

300 g glatkog brašna 

140 g šećera

120 g badema

3 jaja

60 g omekšanog maslaca

žličica ekstrakta vanilije

2 vanilin šećera

naribana korica limuna

1 prašak za pecivo

 

 

Ovo sam stvarno brzinski napravila. U nekim receptima piše da smjesa ide na hlađenje, što naravno možete, ali ja sam u jednom cugu sve napravila. Znači, sve sastojke, osim badema sam sjedinila, umiješala i na kraju dodala cijele bademe (nije ih potrebno rezati, ni usitanjavati). Smjesa je dosta ljepljiva i u ovom trenutku bi je malo trebalo ohladiti da se štruce lakše mogu formirati. Moje su nezgrapne, jer tko bi čekao hlađenje. Umijesila sam tri tanke štruce i stavila peći na 180 stupnjeva oko 15 minuta. Malo su mi uhvatili odozdola, izgleda da pećnica rikava, ali im to ne umanjuje ukus. Kada štruce izvadite trebalo bi pustiti da se malo rashlade jer ih morate u koso rezati, što ja opet nisam čekala, pa su mi pucali. Poslažite ih natrag na pleh i 10 minuta sušiti na 100 stupnjeva s jedne i deset s druge strane.

 

 

Pospremite ih odmah u limene kutije, a ne kao ja, koja sam ih pustila do slijedećeg dana i nestalo je pola. Mogu jako dugo stajati, u ovom slučaju do Božića...






utorak, 10. studenoga 2020.

Muffini s jabukama, bananom i dunjom


Trudim se djeci, a i sebi raditi zdrave slatkiše, marendice i ostalo. Bijeli šećer sam uglavnom i izbacila, a ako i napravim neki izlet skupo ga platim. Čak mi se čini da kada doma radim slatkiše s bijelim šećerom ne padnu mi tako teško kao kupovni keksi, čokolade i ostalo...

Muffini su mi najbrže slatko  rješenje, a i znam da će curama dobro doći kao međuobrok, posebno ako su u njemu zdravi sastojci. Jedni od takvih su i ovi...


Muffini s jabukama, bananom i dunjom


2 jaja
1 banana
100 g nerafiniranog smeđeg šećera
80 g meda
60 ml kokosovog ulja (rastopljeno)
120 ml mlijeka
1 žličica cimeta
1 žličica soda bikarbone
prstohvat soli
1 naribana dunja
1 naribana jabuka
100 g pirovog brašna
120 g zobenog brašna
50 g zobenih pahuljica
2 žlice izmiksanih badema
2 žlice suncokretovih sjemenki

Jaja izmiksati sa smeđim šećerom, bananom i medom pa dodati kokosovo ulje i mlijeko.
Dodati sol, cimet i soda bikarbonu, a zatim ubaciti zobene pahuljice te naribanu jabuku i dunju. 
Na kraju dodati obje vrste brašna, izmiksane bademe i sjemenke suncokreta. 
Napuniti košarice za muffine smjesom i peći 15-18 minuta na temperaturi od 180 °C. Čačkalicom provjerite jesu li pečeni.


srijeda, 21. listopada 2020.

Gozleme

Kada sam prvi put vidjela Milkicine Gozleme, odmah sam znala da će se mojima svidjeti, u dizano tijesto im možeš sve ubaciti, a da ne njurgaju, čak i povrće. No nikako napisati recept, jer kada ih spremim, oni sve pojedu. Ništa ne ostane. Ove dvije su moje, jer sam kasnije jela, tako da baš nisam ni imala materijala za fotkanje. S punjenjem se zaista možete igrati, čak i s tijestom. Ja sam ovaj put kemijala...

 

 

Gozleme su male turske pitice koje se rade od dizanog tijesta, pune različitim mesnim i povrtnim punjenjima. Peku se na suhoj grill tavi.


 
  •  500 g brašna (ja sam koristila pola pirovog, pola bijelog jer mi je ponestalo bijelo i bilo je super)
  • dvije žličice instant kvasca
  • 1 žličica šećera
  • 3 žličice maslinovog ulja
  • 2 žličice jogurta
  • 1 žličice soli
  • 300 ml mlake vode (plus još malo, prema potrebi)

Nadjev:

  • šaka svježeg špinata ili više, kako želite...ja sam stavila ovaj ljetni na slici
  • 1 glavica kapule
  • 100 g feta sira
  • stavila sam ovaj puta dva šampinjona sitno narezana i prepržena
  • malo ljute crvene paprike
  • 2 žličice maslinovog ulja
  • sol
  • 2-3 žličice maslinovog ulja za premazivanje gozlema
 
Zamijesiti tijesto. U jednoj posudi dodati brašno i sol. Vodu malo zagrijati. U mlaku vodu dodati kvasac i šećer, promiješati i ostaviti desetak minuta da se kvasac digne.
Napraviti udubljenje u sredini brašna, pa dodati kvasac, jogurt i ulje. Zamijesiti tijesto. Umijesiti meko i elastično tijesto.
Tijesto prebaciti na pobrašnjenu podlogu i pustiti da se diže. U međuvremenu napraviti punjenje.
Špinat blanširati, ja ga usitnim štapnim mikserom kada se blanšira. Kapulu sitno iskosati i malo prodinstati na ulju, dodati špinat i sve dinstati par minuta, da ispari višak tekućine. Zatim dodati ljutu papriku, dobro promiješati i ostaviti da se malo prohladi. Kad je prohlađeno, rukom izdrobiti fetu u špinat i još jednom sve izmiješati.
Tijesto premijesiti i napraviti male loptice. Svaku lopticu tanko razvaljati i pokapati s malo maslinovog ulja i premazati filom, preklopiti gornju i donju stranu tijesta ka sredini, tako da se ne preklapaju, već se samo dodiruju, zatim lijevu i desnu. Malo rukom spljoštiti gozlemu da bude tanja. Ponovite postupak s ostalim kuglicama.
Staviti grill tavu da se zagrije bez dodavanja ulja. Gozlemu premažite s jedne strane s malo ulja, pa stavite u tavu, tako da premazana strana bude prema dole. Smanjiti temperaturu pečenja i peći gozlemu dok jedna strana ne dobije lijepu boju. Dok se prva strana peče, gornju stranu premazati uljem, pa okrenite gozlemu, da i druga strana dobije boju. Važno je da se peče na nižoj temperaturi, da sredina gozleme ne bi ostala sirova.


 

 

Ovaj put uz gozleme bila je i maneštrica od broskve i heljde...



ponedjeljak, 28. rujna 2020.

Preokrenuti kolač od krušaka

Konačno sam našla fotić, bio je u ormaru, ali sam nešto prebacila preko njega. Baš mi je falio, jer bilo je trenutaka i recepata kada sam stvarno mogla slikati, a mob mi i nije nešto za ovakve fotografije. Doduše treba mi novi, ali snalazim se ja i sa starim.

 

.

Kažu moji da više ne pečem kolače kao prije. Ne pečem, da, nemam više vremena, a i svaki dan navečer kuham i nemam atoma snage za nešto drugo. No bila sam slobodna u subotu, kiša je padala i ja sam odlučila ostati kući. Bilo je vrijeme za kolač i to kolač od krušaka. Na internetu sam pronašla recept i krenula. Mislila sam da će biti skroz zdrav, ali mi je  pofalilo kokosovog šećera pa sam dodala pinkicu bijelog.



Za kruške:
50 g maslaca
50 g smeđeg šećera 
2 velike kruške narezane na listiće

Za tijesto:
150 g pirovog brašna
1 vrećica praška za pecivo
2 prstohvata soli
½ žličice cimeta
½ žličice  đumbira
½ žličice  muškatnog oraščića
110 g maslaca na sobnoj temperaturi
120 g smeđeg šećera
2 jaja
2 žlice meda
180 g jogurta 




Kruške:
Istopiti maslac (50 g) i ostaviti da se malo ohladi pa njime premazati vatrostalnu posudu u kojoj će se peći kolač.  Nakon toga preko maslaca posuti šećera i njime obložiti dno posude u kojoj je maslac. Poredati kruški i posuti ostatkom šećera.

Tijesto:
Pomiješati suhe sastojke. U drugoj posudi mikserom izraditi maslac (110 g), šećer i med. Dodati jaja i jogurt. U tu masu postepeno dodavati suhe sastojke. Miješati mikserom dok se sve ne sjedini.
Tijestom preliti kruške poredane u posudi i peći na 180°C oko 40 minuta.


Kada je kolač gotov, podmetnuti tanjur i naglo okrenuti. Kolač bi u komadu trebao skliznuti.



Jedan divan kolač za nedjeljno jesenje popodne...

subota, 2. svibnja 2020.

Štrukli s heljdom i bučinim uljem


Polako završava moj prisilni godišnji. Pre više sam si toga zadala i možda mi se čini da sam malo toga napravila, ali nisam...Uživala sam sa svojom familijom, zasadila vrt u visoke gredice, nešto počistila, nešto crtkala, kuhala, slikala...ma super...sve u svemu...

Dugo sam planirala pozabaviti se vučenim tijestom. Za to stvarno treba imati vremena. U jednoj kuharici vidjela sam štrukle s heljdom. Baš ono što ja volim. Znala sam da ne može biti loše. Za svaki slučaj familiji sam napravila leću, ako im se ovo ne svidi. Svi su pojeli i bilo je odlično. Cure nisu previše oduševljene, ali su pojele.

Mislila sam kako nisam talentirana za vučena tijesta, ali toliko mi se lijepo razvilo da pod hitno ponavljam, sada s nekim drugim punjenjem, ali koristim opet ovaj recept za tijesto jer je tako podatno.

Štrukli s heljdom i bučinim uljem


Tijesto:

500 g brašna
6 žlica suncokretovog ulja
1 žličica soli
oko 3 dl mlake vode


Nadjev:
200 g heljde
1 glavica kapule
soli po želji
1 žličica masti
100 g pancete (može i više)
200 g maslaca
1 dl bučina ulja
100 g bučinih sjemenki
sol


Od navedenih sastojaka umijesiti tijesto. Vodu dodavati postepeno. Tijesto podijeliti na tri dijela, premazati uljem i pustiti da odstoji najmanje sat vremena. Za to vrijeme napraviti nadjev.
Heljdu skuhati u slanoj vodi (oko 20 minuta), pa pomiješati s kapulom i pancetom koji se kratko preprži na masti. Pustiti da se nadjev hladi dok se razvlači tijesto. Stol prekriti stolnjakom. Posuti brašnom i na njemu razvući tijesto. Ja sam ga najprije istanjila valjkom koliko sam mogla, zatim sam ga vrtjela na šakama i na kraju izvlačila od sredine prema krajevima dok nije postalo prozirno. Pustiti da se posuši desetak minuta. Debele rubove odrezati (napravila sam štrudlu od njih, bude malo tvrđe, ali se ipak da izvaljati). Kore premazati rastopljenim maslacem i posuti nadjevom od heljde. Zarolati pomoću stoljnjaka. Prebaciti štrudlu u lim premazan rastopljenim maslacem i narezati na jastučiće. Meni su ispale tri, odnosno četiri, ali sam u četvrtu stavila jabuke. Obilno ih premazati maslacem i staviti peći na 180 stupnjeva doke kore ne poprime boju oko 20-30 minuta. Za to vrijeme tostirati narezane bučine sjemenke. Preliti ispečene štrukle bučinim uljem i posuti tostiranim sjemenkama.



Bojala sam se da mi tijesto ne bude predebelo pa sam ga stvarno tanko razvila, da su ukućani rekla da sam slobodno mogla i deblje...





ponedjeljak, 20. travnja 2020.

Tuna u omotaču od korijandera i sezama

Neke stvari su toliko posebne u svojoj jednostavnosti. Danas sam bauljajući s rukavicama i maskom po trgovinama naletjela na tunu s nekom smiješnom cifrom. Odmah sam je uzela. Bila bi i češće na našem stolu da nije toliko skupa. Ja je obožavam. Uzela sam tri velike fete i mislila kako ću je samo baciti na gril s češnjakom i maslinovim. Ali ja kao ja, malo sam listala po svojim knjižicama i naišla na Lidlovog Tomaža koji kaže da se tunu uvalja u smrvljeni korijander, crni i bijeli sezam. Ništa...narezala sam tunu na kockice i uvaljala u sve to skupa. Hmmm, to je stvarno jedan poseban doživljaj, toliko se sve to skupa slaže da je nevjerojatno. Uz to sam poslužila crvenu blitvu koja mi raste u kamenjaru s cvijećem. Malo gorčasti okus ima za razliku od obične. Tuno sam naravno spekla do kraja jer djeca tako vole, a vi po vašem guštu...



Četvrti dan prisilnog godišnjeg teče i jako sam zadovoljna, polako sve nešto radim, fino papam i veselim se danu kada ćemo opet svi normalno funkcionirati...

Recept je proizvoljan...ja sam uzela oko 90 dkg tune, toliko je stalo u tri komada. Istucala sam u mužaru oko 3 žlice korijandrovih sjemenki i sezama koliko me pitalo za napraviti omotač. Sve sam popržila na malo maslinovog ulja...

utorak, 14. travnja 2020.

Šunka u kruhu


Par godina već radim ovu šunku u kruhu, ali nikako da je poslikam. Uvijek je nekako bila nefotogenična. Zapravo ja nikako nisam nalazila vremena da napravim set i lijepo je odrežem. A ove godine, vremena kao u priči na Uskrs. Svi smo doma, dečki kuhaju, odnosno rade peku, doručak kod sestre, a ja uživam u svojim sitnim radostima.
Zapamtit ćemo 2020. po virusu koji je paralizirao cijeli svijet. Ponekad se pitam kako je to moguće. S druge strane ipak mislim kako je tom istom svijetu trebao netko pritisnuti pauzu. Nažalost to je napravio virus. Zaustavio je ljude, da priroda prodiše, da ptice propjevaju i ribe zaplivaju. Nadam se da ćemo i nešto naučiti iz svega ovoga...

 

Šunka u kruhu 


Sastojci za kruh:
360 grama pšeničnog brašna

420 grama integralnog raženog brašna
1 žlica suhog kvasca
3 žlice meda
1 žlica sjemenki kima
1 žlica sjemenki korijandra
2 čajne žličice soli
1 čajna žličica kardamoma
Začini za šunku:
1 dimljena šunka bez kosti od oko 1 kilograma

2 glavice luka
par listova kadulje
1 grančica ružmarina

1 žlica crnog papra u zrnu
¾ čajne žličice mljevenog crnog papra
¼ čajne žličice mljevenog klinčića
¼ čajne žličice pimenta
250 do 500 grama senfa
100 g smeđeg šećera

Priprema tijesta za kruh 
 
1. U 50 mililitara tople vode staviti suhi kvasac i pustite ga dok se ne počne pjeniti. Zagrijati med i otprilike 4 dl vode. Miješajte dok se svi sastojci ne spoje. Ostavite sa strane da se prohladi.

U posudi pomiješajte bijelo brašno, sjemenke kima, korijandra i kardamom sa solju. Preko svega prelijte rastopljeni kvasac i smjesu s medom. Sve dobro izmiješajte postupno dodajući raženo brašno dok tijesto ne postane ljepljivo. Zatim ručno miješajte uz dodavanje preostalog raženog brašna dok ne dobijete glatko tijesto. Tijesto pustiti da se diže dok ne udvostruči volumen.





Priprema šunke:
Staviti šunku u duboki lonac s vodom. U lonac ubacite očišćeni luk, kadulju, ružmarin i zrna papra.

Kada voda zavrije, na umjerenoj temperaturi kuhati šunku oko 90 minuta. Kad se šunka skuha, izvadite je iz vode i pustite da se ohladi.  Tijesto razvaljati na debljinu od oko 1 centimetara te da bude dvostruko duže od veličine šunke. U zdjelici pomiješati senf, smeđi šećer, mljeveni klinčić, piment i crni papar u prahu pa smjesom premazati ohlađenu šunku. Tijesto omotati oko šunke, i pustite da tako odleži 30 minuta prije stavljanja u pećnicu. Staviti peći u prethodnu zagrijanu pećnicu na 180 Celzijevih stupnjeva oko 45 minuta do sat vremena dok ne dobije zlatnosmeđu boju. Šunku pustiti da se ohladi prije rezanja. Ja sam je spekla večer prije Uskrsa.


nedjelja, 2. veljače 2020.

Bez-glutenski limun kolač


Dobila sam neplanirano slobodan dan. Zamislila sam puno stvari i gotovo sve realizirala. Možda bolje da nisam unaprijed znala da imam slobodno jer bi sigurno smislila neko landranje. Ovako sam ostala doma i uz dvije šetnje, bavila se svojim hobijem, za koje od kada radim ujutro i imam jedan slobodan dan, više nemam vremena. Cijelo vrijeme sam mislila kako ću napraviti zdravi kolač od kikirikija, a onda sam se sjetila da imam hrpu limuna i krenula pretraživati  recepte. Kupila sam i rižino brašno koje do sada nisam koristila u kuhinji i htjela ukomponirati. Nastao je ovaj limun kolač. Zapravo više je kao nekakav limun slatki kruščić, ali meni paše.


Inspiracija 

Bez glutenski limun kolač


1½ šalice rižinog brašna
½ šalice kokosovog brašna
1 žličica soda bikarbone
malo soli
ribana korica od 2 limuna
½ šalice limunovog soka (sok od 2-3 limuna)
3 velika jaja
1 žličica ekstrakt vanilije
1 žlica rastopljenog kokosovog ulja
¼ šalica meda


Za limunovu glazuru

2 žlice otopljenog kokosovog ulja
2 žlice meda
1 žličica.soka od limuna

 



Za miješanje sam koristila samo pjenjaču. Posebno odvojiti suhe, posebno mokre sastojke, zatim ih sjediniti. Pećnicu zagrijati na 180 stupnjeva i staviti peći u podugoljastom kalupu za kruh. Dok se kolač peče, zamiješati glazuru i preliti je preko ispečenog kolača. Posuti mrvicama kokosa.

E sada...moji kad su probali bilo im je ok, no tražili su nakon toga nešto slatko. Kolač nije sladak, u njemu nema šećera već je samo med. Meni je skroz ok, šećer mi uopće ne treba. Limun se tako divno osjeti...