Stranice

četvrtak, 30. listopada 2014.

FBI rukavice...u gostima kod Nevene


Volim  igricu FBI rukavice jer uvijek isprobavaš one recepte za koje inače vjerojatno ne bi imao vremena, a sviđaju ti se. Zabilježim si ja, ali to uvijek ostaje u zabilješkama.
Čini mi se da sam Nevenin blog Ebba's cuisine i najdetaljnije pretražila i isprobala najviše recepata. Koristila sam začine koji mi inače stoje u ormariću i ne znam gdje bi ih smjestila, ali Nevena zna i to jako dobro. Svi recepti su sto posto prošli kod moje familije, o namazanima da i ne govorim, njih ću stalno ponavljati. Pa da krenemo...

Prvo što sam napravila bio je kompletan ručak

Juha od crvene leće, đumbira i korjenastog povrća




Nešto sitnije sam narezala povrće i bilo je baš fino, malo ljutkasto zbog đumbira, ali prava zimska juha. Uz to sam poslužila 

Empanadas s kobasicama

 




Tijesto:

270 g pšeničnog brašna

1/3 žličice soli
1/2 žličice nasjeckanog ružmarina i peršina
1/2 žličice kurkume
2 žlice sušenih rajčica
50 g maslinovog ulja ili ekstra djevičanskog maslinovog ulja
70 g maslaca
1 dl hladne vode

Za nadjev: 


2 kranjske kobasice (ili još bolje neke domaće)

1 vezica peršina, sitno narezanog
1 žlica parmezana
1 žlica ekstra djevičanskog maslinovog ulja
2-3 žlice vode

Brašno pomiješajte sa začinima, pa dodajte masnoću (ulje i maslac), povežite sa brašnom i dodajte vode. Umijesite mekano elastično tijesto i pustite da odmori 10-ak minuta.


Kobasice ogulite od ovitka pa ih narežite na manje komade, pomiješajte sa ostalim sastojcima za nadjev i izmiksajte štapnim mikserom. 

Tijesto razvaljajte na što tanje, pa režite čašom malo veće krugove. Na svaki krug stavite žličicu nadjeva pa preklopite tijesto i krajeve pritisnite dobro vilicom tako da dobijete zubiće.

Ove kiflice izazvale su pravo oduševljenje. Poslužila sam ih kao glavno jelo uz zelenu salatu. Djeci je bilo baš fora što jedu kiflice za ručak, a punjenje je s mesom.

Homemade Carobella

Za 320 g carobelle ili rogačolade trebat će vam:
200 ml slatkog vrhnja korica jedne naranče
5 velikih žlica meda
3 žlice svježe iscijeđenog soka od naranče
100 g blanširanih popečenih badema
1/2 žličice začina za medenjake (izostaviti ukoliko ne volite okus tih začina)
75 g fino mljevenog rogača u prahu
20 g maslaca (može se i izostaviti, ovisi koliku gustoću namaza želite)

Postupak:
Bademe blanširajte u kipućoj vodi jedno 5 minuta, zatim ih izvadite, ogulite koricu, posušite i popecite malo na tavi ili u pećnici. Ako to radite u pećnici onda će vam trebati 5-10 minuta, na 180 stupnjeva, pazite da ne zagore jer su onda za baciti! Zatim ih lijepo sameljite, ako koristite mlinac za kavu, možete staviti malo šećera u prahu dok meljete bademe da se oni ne slijepe u jednu pastu, tj. da budu baš kao brašno. Stavite na stranu.
Slatko vrhnje zakuhajte sa naribanom koricom naranče i kuhajte jedno 5 minuta na laganoj vatri. Zatim maknite sa vatre i procijedite vrhnje od korice naranče.
Vrhnje ubacite natrag u posudu, dodajte bademe mljevene i prosijani rogač u prahu , med i začine za medenjake i kuhajte na laganoj vatri 10 minuta. Zatim dodajte narančin sok, malo još prokuhajte i još jednom izmiksajte u multipraktiku (koristila sam štapni mikser).
Izmiksanu smjesu procijedite kroz manje sito da uklonite mrvice od badema i da dobijete lijepu kremu. Još jednom vratite na vatru na minutu dvije, maknite s vatre i ulijte u manju staklenku koju ste prethodno zagrijali na 100 stupnjeva oko 10 minuta. Ako imate perilicu za suđe, onda je najbolje staklenku u njoj oprati jer se na taj način najbolje sterilizira i i još dok je vruća uliti carobellu ili rogačoladu i dalje čuvati u hladnjaku.




Za doručak vikendom, a i preko tjedna tko je doma uvijek nešto mažemo na kruh, domaće marmelade, med, namazi. Tako je i odluka pala na dva namaza. Rogač namaz sam radila u grubo. Pustila sam i komade badema i rogača. Nitko se nije bunio.

Speculoos krem namaz 

 



Milkica je radila ovaj namaz i bila jako zadovoljna, pa sam se i ja odlučila. Možeš ga jesti samoga na žličicu, a tako je brzo gotov, sve potrpaš u multipraktik.

Za cca 200 g namaza trebati će vam:

150 g Speculoosa
60 g meda
50 ml mlijeka
50 ml slatkog vrhnja
60 g bijele čokolade
50 ml neutralnog ulja npr. suncokretovo

Speculoose usitnite u mrvice, mlijeko i slatko vrhnje zagrijte, dodajte med i bijelu čokoladu na komadiće te miješajte na laganoj vatri dok se čokolada ne otopi, dodajte Speculoose te izmiksajte štapnim mikserom u kremu. Na kraju dodajte ulje, promiješajte, ulijte u steriliziranu staklenku, ohladite na sobnoj temperaturi te čuvajte u hladnjaku do upotrebe.

I za kraj ovog dijela (nadam se da ću još isprobavati, ostalo je toga u Bookmarcima) su

 

Zobeni keksići sa suhim smokvama i datuljama

 


 Umutila sam ih deset minuta prije posla, radila kuglice i stavljala na pleh. Zdrava marendica za moju dječicu.


Izgled bloga i fotografija je ono što me najviše privuče kada pretražujem, a u tome je Nevena majstor. Njezine slike su tako pune topline,  sjete, za mene još uvijek nedostižne...








ponedjeljak, 27. listopada 2014.

Pizza s karameliziranom bundevom, rigom i narom...Ajme koliko nas je

Subotom gotovo uvijek  djeci pečem pizzu za ručak. One se baš vesele tome, a ni nama ništa ne fali. Zadnje vrijeme nam je baš fora obilno je posuti rigom i zaliti maslinovim uljem...(naravno samo nas dvoje, a djeca se zgražaju kako to možemo jesti).
Ovu subotu sam imala slobodan dan, no nisam se nigdje mogla maknuti jer je dijete imalo temperaturu i bilo virozno (ništa strašno). Ona je gledala televiziju, drugo dijete išlo na trening, a ja se zavukla u kuhinju.
Po netu sam pretraživala recepte vezane za nar koji je tema ovomjesečne blogerske igrice Ajme koliko nas je, a zadala nam je naša domaćica Tihana s bloga Tiha u zemlji slatkiša. Zgodnih receptića sam pronašla, no odlučila sam se za...

PIZZA S KARAMELIZIRANOM BUNDEVOM, RIGOM I NAROM

(inspiracija)


tijesto za pizzu (ja ga radim u pekaču)
2 režnja češnjaka
1/2 šalice oraha (2 dl)
3 žlice parmezana
2 šalice bundeve
2 žlice maslaca
1 žlica smeđeg šećera
papar
sol
rige po želji
šalica nara
maslinovo ulje
20 dkg sira (više ili manje kako volite)
sok od pola limuna




Glavice češnjaka zarezati na vrhu da vam ne eksplodira kao meni u pećnici i peći oko 20 minuta, ovisi o veličini češnjaka. Pustiti da se ohladi. Orahe kratko tostirati. Narezati bundevu na male kockice, zagrijati maslac, ubaciti bundevu i popržiti na maslacu. Prodinstati i dodati šećer. Biti oprezan i non-stop miješati dok ne poprimi smećkaste obrube. Kada se bundeva karamelizirala, posoliti, popapriti i pustiti da se ohladi.

U multipraktik staviti tostirane orahe, oguljeni pečeni češnjak, parmezan i 4, 5 velikih listova rige, samljeti i dodavati maslinovo ulje dok se ne napravi pasta.
Razvaljati tijesto za pizzu, premažite maslinovim uljem i prstima malo utisnite. Zatim premazati pastom od oraha i rige. Na to staviti pola sira, zatim karameliziranu bundevu, pa opet sir. Staviti peći na 180 stupnjeva 15 minuta. Izvaditi posuti rigom i vratiti koju minuticu da riga samo uvene. Nar pomiješati sa sokom od pola limuna. Kada je pizza pečena posuti narom. Mi smo još dodali svježe rige i zalili maslinovim uljem.







srijeda, 15. listopada 2014.

Dani kruha

Volim kad je šušur u kuhinji, kada svi zajedno pripremamo. Bilo je tu i suza jer nismo napravili baš onako kako je na slikama izgledalo, ali na kraju smo svi išli spavati umorni, ali sretni.
Djeci sam dala izbor recepata. Otišle su na Pinterest i izabrale Peciva koja se najprije kuhaju pa onda peku i Buhtle.


Radili smo i pogačice sa zobenim pahuljicama, ali su same određivale količine pa moram ja to drugi put zapisivati, bile su bljutave.

Pogačice kuhane u sodi



Tu je nastao problem jer su ovo po receptu slane pogače, a dijete je htjelo punjeno i slatko...

1 šalica tople vode
4 žlice smeđeg šećera
1 žličica soli
1/4 šalice ulja
3 šalice brašna
1 svježi kvasac
komadići čokolade

za kupku:
6 šalica vode
3 žličice sode bikarbone

Kvasac razmutiti s vodom, dvije žlice brašna i šećerom. Pustiti da nabubri. Dodati brašnu s ostalim sastojcima. Pustiti da se tijesto udvostruči. Raditi male loptice u koje po želji stavljati čokoladu (tu smo mi izgubili na izgledu). Pustiti da još bujaju. Zakuhati vodu sa sodom bikarbonom i po 4, 5 loptica kuhati kratko, čak će se same okretati, vaditi nakon minute i slagati na masni papir. Svaku zarezati (i tu smo pogriješili jer je čokolada izlazila). Peći u pećnici na 180 oko 15 minuta. Mi smo je još ukrasili čokoladom jer dijete nije bilo zadovoljno izgledom. Kada ne bi gledali original koji je savršen i ovo nije loše... Okusom su fantastične, pufasto mekane.


Za ovaj cvijet neću stavljati recept jer ga nismo smjeli probati, pa se pišemo na popravnom ispitu :)




utorak, 7. listopada 2014.

Tikvice u ranu jesen

Mislila sam kako je završena priča s tikvicama, kad ono došle dvije ogromne iz Like. Baš sam im se razveselila. Nekako je i vrijeme toplo pa sve paše...
Ovog ljeta sam u par navrata radila popečke koje sam našla kod Dilajle na blogu, a ona pak kod Sandre na kulki.


Ono što mi se najviše sviđa kod ovih popečki je to što ne ide ni kap ulja već se oni peku u pećnici. Dobri su i topli i hladni...

            500 g tikvica (naribati, posoliti i pustiti da se ocijede)
            250 g sira ( gaude ili edamac)
            100 g kukuruznih pahuljica
             2 jaja
             prstohvat soli
             2 žlice gustina ( škrobno brašno)

Sve izmiješati, oblikovati i staviti na masni papir. Peći oko 20 minuta na 180 stupnjeva.


Ovo ljeto sam također dobila hrpu tikvica iz Drniša pa sam na sve moguće načine radila. No moja djeca nisu baš neki ljubitelji. Najviše im se dopao kruh koje smo same mjerile i iskemijale. Recept je objavljen na Gastro.hr

Kruh s tikvicama 

Sastojci: 

1 čaša integralnog brašna (čaša je od 2 dl) 
2 čaše bijelog brašna
2 žličice soli
2 žličice šećera
1 suhi kvasac
3 jaja
pola čaše maslinovog ulja
dvije čaše naribanih tikvica s korom


 Pomiješati suhe sastojke. Posebno umutiti jaja, dodati maslinovo ulje i promiješati s brašnom. Na kraju dodati naribane tikvice.
 Tijesto prebaciti na radnu površinu i malo ga premijesiti. Dosta je ljepljivo, ali ne dodajte previše brašna nego ga samo prebacite u kalup koji ste obložili masnim papirom i stavite u zagrijanu pećnicu na 180 stupnjeva peći oko sat vremena.
 Nakon 45 minuta možete probati čačkalicom je li sredina pečena. Ako je, izvadite ga, ako ne još malo pecite. Kruh je sam po sebi ukusan, može ga se jesti samoga uz čašu jogurta, mi smo mazali sirni namaz. Za čudo djeca su jela bez ikakva problema, čak im ni kora tikvica nije smetala.



srijeda, 1. listopada 2014.

KuVarijacije......Kineske proljetne rolice

Moj 100. post...možda nekome malo, ali meni jako puno. Volim ove naše igrice, iako ih zguram na kraj mjeseca, nekako se uvijek potrudim da obradim temu.
Razveselila sam se  Kineskim proljetnim rolicama, da nije Kuvarijacija, ne znam ni sama kada bi probala napraviti. Radili smo po Jeleninom receptu s bloga Foodforthought.
 

Recept neću prepisivati...ono što sam ja izmijenila je: juneće meso, nisam stavila kapulu, a mrkvu i kupus sitno naribala zbog djece.


Bilo me strah servirati samo rolice za ručak, da se ukućanima ne bi svidjele pa sam još radila i rižu s mesom. No svi su bili jako zadovoljni i pojeli samo rolice. Uz zelenu salatu ne treba ništa drugo.
Jedini nedostatak je što nisu više tako ukusne za večeru jer omlohave i dosta se osjeti ulje. Znači treba ih se komplet pojesti za ručak.