Najprije da pojasnim (navodi iz knjige)...Starter kultura je pomiješana pšenica, raž ili druga žitarica s vodom, a koristi se za kiselo tijesto. Spore divljeg kvasca nalaze se u zraku i brašnu. Kada pomiješamo brašno i vodu te ih ostavimo da fermentiraju, tj. kad se kvasac počne razmnožavati i proizvoditi ugljični dioksid, nastaje starter. Starter-kulturi treba 3-5 dana da se razvije.
PRVI DAN: pomiješati jednu žličicu brašna i dvije žličice vode u čistoj staklenci, čvrsto zatvoriti i ostaviti preko noći.
DAN DRUGI: U staklenku umiješati jednu žličicu brašna i dvije žličice vode, promiješati. Isti postupak ćemo ponavljati
TREĆI, ČETVRTI I PETI DAN: Na površini će se početi stvarati sve više mjehurića
Da bi se napravila starter kultura pomiješati 1 žličicu (15g) iz staklenke sa 150 g brašna i 150 ml tople vode u velikoj posudi. Pokrijte i ostavite da fermentira preko noći. Sljedeći dan ćemo upotrijebiti onoliko startera koliko je potrebno za recept. Dodajte jednu žličicu brašna u preostalo fermentacijsko tijesto u staklenci, čvrsto zatvorite i spremite u hladnjak za sljedeću upotrebu. Ako dulje vrijeme ostane u hladnjaku, tijesto može postati neaktivno. Odstraniti kiselu tekućinu koja se stvorila na površini, umiješati 2 žličice brašna i 2 žličice vode te promiješati, čvrsto zatvoriti i ostaviti preko noći. Sljedeći dan ako su se stvorili mjehurići, tijesto je spremno za pretvorbu u starter. Možete ga imati stvarno dugo.
KRUH S KISELIM TIJESTOM
250 g bijelog brašna100 g integralnog brašna
50 g raženog
1 žličica soli
150 g starter kulture
300 ml tople vode
U manjoj posudi pomiješajte sve tri vrste brašna i sol, to je suha smjesa. U drugoj većoj vodu i starter-kulturu dok smjesa ne postane ujednačena. To je mokra smjesa. Dodati suhu smjesu u mokru i miješajte dok se ne poveže. Smjesa će biti rijetka, ali ni slučajno ne dodajte brašna. Poklopiti posudom i pustiti da 10 minuta odstoji. Nakon 10 minuta tijesto iz vana povući prema unutra i pritisnuti prema sredini (dosta je ljepljivo). Okrećući posudu napraviti tako 8 puta, ali brzinski, poklopiti i pustiti. Ponoviti 3 puta, svakih deset minuta. Pustit da se diže 1 sat. Lagano pobrašniti površinu, staviti tijesto i oblikovati disk.
U cjediljku ili košaru staviti lanenu krpu ili pamučnu, pobrašniti i prebaciti tijesto. Pustiti tijesto da se diže 3 do 6 sati.
Dvadesetak minuta prije nego stavite kruh peći, zagrijati pećnicu na 240. Staviti posudu za pečenje na dno i stavite šalicu vode u nju sa strane. Voda služi da bi se stvarala para, ja sam još malo dodala do kraja pečenja. Tijesto stavite u pripremljeni lim, zarežite ga nožem po želji i stavite u pećnicu na rešetku, a u lim na dnu ulijte vruću vodu i smanjite na 220. Kruh pecite 30 minuta ili više dok korica ne porumeni.
Kruh je rađen striktno po receptu i cure koje su radile kad i ja dobile su slične kruhove. Ukus je izvrstan, čak drugi dan bolji, možda bi sljedeći put stavila u manju ograničenu posudu da ipak ispadne nešto veći, mada je ovako kao onaj ispod peke.
svaka cast na strpljenju! super izgleda krushcic! =)
OdgovoriIzbrišiodličan i vrlo poučan post, baš ti hvala
OdgovoriIzbrišiZnam da treba biti strpljiv sa starterom, ali se zato cekanje isplati :) Super deluje!
OdgovoriIzbrišiDefinitivno cu probati jedan dan, jer me zanima okus tog kruha!
OdgovoriIzbrišiBravo, kruh izgleda odlično, a starter me baš zainteresirao, probam sigurno !
OdgovoriIzbrišiStalno ga upotrebljavam od kada sam ga zamutila i uvijek se zapjeni...
OdgovoriIzbrišiPozdrav Ingrid,
OdgovoriIzbrišijel bi se taj starter mogao koristiti kod standardnog pečenja kruha u pekaču, samo umjesto suhog kvasca ubaciti starter? Pitam je pekači u pravilu imaju svoje programe koliko dugo mjese sastojke i koliko dugo peku kruh.
Lijep pozdrav,
Krešo
Autor je uklonio komentar.
IzbrišiBok Krešo, ovaj kruh se diže više nego u pekaču, možda samo staviti na najduži program. Nisam nikada radila, probajte i obavezno javite rezultate
OdgovoriIzbriši