subota, 29. studenoga 2014.

Blogorođendan, darivanje i tutorial izrade podloška za tanjure

Kada sam završila tekstilni dizajn, mislila sam studirati psihologiju. Obznanila sam ideju tati, a on je pitao, pa što ću ja biti SVAŠTAR u životu? Malo sam razmislila i upisala grafički dizajn, ali do dan danas sam ostalo SVAŠTAR. Puno me stvari i dalje zanima, u svemu sam solidna, u ničemu izvrsna...Mislim da su izvrsni ljudi oni koji se posvete samo jednoj stvari u životu i svu energiju usmjere na jedno, a ne kao ja...Uvijek sam nešto kreirala, bojala, crtkala, kuhala...mama je rekla sigurno će sve to prestati kad dobije djecu, neće naći vremena...A NE, sada radim još više, imam svoj prostor, svoj mir, djecu i muža oko sebe koji razumiju što radim i ne žale se na nered koji često puštam iza sebe jureći na posao...
Blog slavi drugi rođendan, iza sebe ima lijepa virtualna druženja, jednu suradnju i svakim danom sve više pratitelja na facebook stranici. Malo sam sredila zaglavlje (hvala Tamari na pomoći), napravila novi logo i odlučila napraviti rubriku uradi sam. Povremeno bi tu stavljala tutoriala koje možete i vi uz malo vještine napraviti sami. Jako volim šivanje, to je moja prva ljubav, no uz silne obaveze palo je u drugi plan. Sada kada sam počela, više neću stati i stvarno uživam.


Uz hranu treba i stol lijepo izgledati, zato sam se odlučila za podloške, biti će tu i rukohvata za padale, nadstolnjaka, a motive možete izabrati po želji.

PODLOŠCI

raznobojne tkanine
žutica
flizelin
flis
razni botunići


Na papiru iscrtate oblike koje želite i prenesite na tkaninu, izrežite. Nabaždajte na žuticu. Žuticu izrežite puta dva. Na svaki komadić tkanine nalijepite flizelin.


Kada su motivi gotovi i sve našiveno, spojite dva komada žutice naopako i našijte s tri strane, ostavljajući rupu u koju ćemo umetnuti flis


Proštepati i imate gotov podložak...


Povodom blogorođendana, poklanjam vam ova dva ručno rađena podloška. Darivanje je na fejsu, ali ako nemate fejs, a želite podloške navedite to u komentaru.

četvrtak, 20. studenoga 2014.

Torta od cikle

Zašto si napravila tortu?
Eto tako...
Daj reci zašto?
Pa ima jedan poseban sastojak u njoj...
Bundeva?
Ono nešto jako, kako se ono zove...đumbir!
Nije, nego cikla!
Ja ne jedem...
Ja ne jedem...Zapravo ja ću samo probati...
Ovako je tekao naš razgovor kad su cure došle doma iz škole i vidjele da slikam lijepu čokoladnu tortu. No kad sam rekla koji je čudesni sastojak u njoj, one su se zgrozile. Nikada nisu probale ciklu.
Meni je uvijek izazov ova naša blogerska igrica Ajme koliko nas je jer pokušavam napraviti neki recept koji nisam nikada do sada isprobala. Tako je i bilo s ciklom, namirnicom koju je naša Iva s bloga Culinary postcards zadala. Ciklu najviše volim sirovo naribanu, s malo kima i na salatu. Samo ja to jedem dok djeca kraj mene ograđuju svoj tanjur da ne bi gledala jer im se želudac diže (strašno).
Odlučila sam djeci zakamuflirati ciklu u finom kolaču.


 

TORTA OD CIKLE


180 g brašna
10 g praška za pecivo
60 g kakaa
220 g šećera
3 jaja
220 g sirove naribane cike
200 ml suncokretovog ulja

ganache krema
200 g tamne čokolade (nisam imala pa stavila 140 g)
200 ml slatkog vrhnja


Navući rukavice i naribati ciklu. Pomiješati suhe sastojke: brašno, prašak za pecivo, kako i šećer. U drugu posudu staviti jaja, naribanu ciklu i ulje i sve izmućkati štapnim mikserom. Tu će se cikla skroz rastopiti. Dodati mokre sastojke u suhe, izmiješati i staviti u kalup za torte obložen papirom za pečenje. Tortu peći 40 minuta na 180.
U međuvremenu pripremiti vrhnje i u njega staviti čokoladu, zagrijavati dok se čokolada ne otopi.
Kada je torta pečena, pustiti je da se ohladi i preliti kremom. Staviti u frižider da se prohladi i lakše nareže


Uh, malo sam se bojala reakcije djece i sve mislila uzeti na posao ako se njima ne bude svidjelo. Kako one nemaju pojma kakav ukus ima cikla, njima je ovo bilo odlično, glavno da ima glazure i da je smeđe boje. Mužu se isto svidjela, mada je rekao da bolje da mu nisam spominjala ciklu. A meni...ja uvijek osjetim ciklu, ali taj zemljani ukus mi paše.



 






ponedjeljak, 17. studenoga 2014.

Starter i kruh s kiselim tijestom

Svaki dan pečem kruh u pekaču, navečer stavim sve sastojke i ujutro imamo topli kruh. No jako me zanimao starter, koji stvarno iziskuje da se s njime bavi, barem prvo vrijeme. Posudila sam iz knjižnice knjigu (svaki mjesec uzmem neku drugu o hrani) Kako napraviti kruh - Emmanuela Hadjiandreou u kojoj je tako lijepo objašnjeno i to putem slika sve o kruhu. To mi je bio poticaj. Krenula ja tako sa starterom i objavila prvi dan sliku na fejsu umiješane vode i brašna. Reakcije su bile odlične i odlučila sam nastaviti...
Najprije da pojasnim (navodi iz knjige)...Starter kultura je pomiješana pšenica, raž ili druga žitarica s vodom, a koristi se za kiselo tijesto. Spore divljeg kvasca nalaze se u zraku i brašnu. Kada pomiješamo brašno i vodu te ih ostavimo da fermentiraju, tj. kad se kvasac počne razmnožavati i proizvoditi ugljični dioksid, nastaje starter. Starter-kulturi treba 3-5 dana da se razvije.


PRVI DAN: pomiješati jednu žličicu brašna i dvije žličice vode u čistoj staklenci, čvrsto zatvoriti i ostaviti preko noći.
DAN DRUGI: U staklenku umiješati jednu žličicu brašna i dvije žličice vode, promiješati. Isti postupak ćemo ponavljati
TREĆI, ČETVRTI I PETI DAN: Na površini će se početi stvarati sve više mjehurića 

Da bi se napravila starter kultura pomiješati 1 žličicu  (15g) iz staklenke sa 150 g brašna i 150 ml tople vode u velikoj posudi. Pokrijte i ostavite da fermentira preko noći. Sljedeći dan ćemo upotrijebiti onoliko startera koliko je potrebno za recept. Dodajte jednu žličicu brašna u preostalo fermentacijsko tijesto u staklenci, čvrsto zatvorite i spremite u hladnjak za sljedeću upotrebu. Ako dulje vrijeme ostane u hladnjaku, tijesto može postati neaktivno. Odstraniti kiselu tekućinu koja se stvorila na površini, umiješati 2 žličice brašna i 2 žličice vode te promiješati, čvrsto zatvoriti i ostaviti preko noći. Sljedeći dan ako su se stvorili mjehurići, tijesto je spremno za pretvorbu u starter. Možete ga imati stvarno dugo.

KRUH S KISELIM TIJESTOM  

250 g bijelog brašna
100 g integralnog brašna
50 g raže
nog
1 žličica soli
150 g starter kulture

300 ml tople vode
 
U manjoj posudi pomiješajte sve tri vrste brašna i sol, to je suha smjesa. U drugoj većoj vodu i starter-kulturu dok smjesa ne postane ujednačena. To je mokra smjesa. Dodati suhu smjesu u mokru i miješajte dok se ne poveže. Smjesa će biti rijetka, ali ni slučajno ne dodajte brašna. Poklopiti posudom i pustiti da 10 minuta odstoji. Nakon 10 minuta tijesto iz vana povući prema unutra i pritisnuti prema sredini (dosta je ljepljivo). Okrećući posudu napraviti tako 8 puta, ali brzinski, poklopiti i pustiti. Ponoviti 3 puta, svakih deset minuta. Pustit da se diže 1 sat. Lagano pobrašniti površinu, staviti tijesto i oblikovati disk. 




U cjediljku ili košaru staviti lanenu krpu ili pamučnu, pobrašniti i prebaciti tijesto. Pustiti tijesto da se diže 3 do 6 sati. 


Dvadesetak minuta prije nego stavite kruh peći, zagrijati pećnicu na 240. Staviti posudu za pečenje na dno i stavite šalicu vode u nju sa strane.  Voda služi da bi se stvarala para, ja sam još malo dodala do kraja pečenja. Tijesto stavite u pripremljeni lim, zarežite ga nožem po želji i stavite u pećnicu na rešetku, a u lim na dnu  ulijte vruću vodu i smanjite na 220. Kruh pecite 30 minuta ili više dok korica ne porumeni.



Kruh je rađen striktno po receptu i cure koje su radile kad i ja dobile su slične kruhove. Ukus je izvrstan, čak drugi dan bolji, možda bi sljedeći put stavila u manju ograničenu posudu da ipak ispadne nešto veći, mada je ovako kao onaj ispod peke. 

  

ponedjeljak, 3. studenoga 2014.

Slastice s dunjama

Imam dva stabla dunja ispred balkona. Čini mi se da svake druge godine dobro rode. Ne vidim često po blogovima recepte od dunja. Jedna starinska i zaboravljena voćka, a može se iskoristiti na bezbroj načina.


Moji prvi recepti koje sam počela objavljivati na blogu bili su upravo recepti s dunjama. Jako su slabo posjećeni zato ću im sada dati šansu i reciklirati ih u ovome postu...klikić na naslov pa do recepta...

KOLAČ OD DUNJA



Stvarno brzinski kolač u jednoj padeli...


PITA OD DUNJA S ORASIMA



Jedan starinski kolač s prhkim tijestom...

MUFFINI OD DUNJA



SIR OD DUNJA

 


Spravlja se sada, a jede za Božić, nakon sušenja na zraku. Može se posuti orasi ili jednostavno orahe možete ubaciti u smjesu prije sušenja. Kao male paketići poklonite svoj sir dragim prijateljima...
Ove godine planiram liker...


subota, 1. studenoga 2014.

KuVarijacije....Pametni kolač

Ovaj mjesec u sklopu igrice KuVarijacije radili smo Pametni kolač Linde s kulke. Ovaj put sam ja to dvostruko odradila. Prvi put onako brzinski sve ja to umutila u jednoj padeli (izgledalo je sve normalno) i stavila peći, izvadila, razrezala, dala djeci i išla raditi. Drugi dan gledam ja taj kolač i uspoređujem s onih stotinjak slika koji su  objavljena na kulinarici. Samo moj kolač izgleda drugačije, bez ikakvih slojeva, kao kuglof...ups, gdje sam zeznula? idem provjeravati recept, kad ono cijelu litru mlijeka zaboravila. Kolač je bio izvrstan, djeci za doručak i večeru s mlijekom.



  • jaja
  • 300 grama šećera
  • 10 punih žlica glatkog brašna
  • 250 grama margarina
  • 1 litra mlijeka
  • 1 čajna žličica ekstrakta vanilije
  • korice od limuna (po želji)
Margarin rastopite i ostavite da se ohladi. Žumanjke pjenasto izmješajte sa šećerom. U smjesu sa žumanjcima dodajte prosijano brašno, rastopljeni margarin,  ekstrakt vanilije i postepeno mlijeko. Smjesi lagano dodajte tučeni snijeg od bjelanjaka. Ulijte smjesu u dobro namašćenu i brašnom posutu tepsiju veličine 20x30 cm. Meni definitivno najbolja temperatura 165 stupnjeva sat vremena.


Nije mi vrag dao mira pa sam išla i drugi put umutiti i eto, to je ovaj kolač sa slike. Moji dojmovi su pomalo razočaravajući. Dobila sam ja te neke slojeve. U sredini je nešto nalik krempiti, gore je ok biskvit, a ovo na dnu je nešto skroz bez veze, gnjecavo. Ako mi već liči na krempitu , onda su mi draže kore od lisnatog nego ovo.
Djeci se više sviđao onaj kuglof s početka priče...