ponedjeljak, 31. ožujka 2014.

Pet omiljenih poslastica - blogerska igrica

 

Lana s bloga La cuisine creative nominirala me za Blogersku igricu Pet omiljenih slastica. S veseljem sam prihvatila srčeko i još jednom se zahvaljujem Lanici. Volim svakakve igrice i uvijek kad stignem sudjelujem.



Odabrala sam ovih pet slastica s kojima smo svi četvero oduševljeni. Linkovi su u nazivima...

1. Šubare


Na prvom mjestu definitivno su prhke  šubare. Nestanu u trenu, svi ih jako vole.

2.  Seljački kruščić


Samo se osjete orašasti plodovi, divota za nepce...

3. Štrudla od smokava


U ovom slučaju štrudla od smokava, koja je prefina, a inače štrudle sa svakakvim voćem. Jednostavan desert koji je začas gotov, a svi su uvijek zadovoljni.

4. Pužići s jabukama


Smotana dizana tijesta su mi otkriće. Što god da u njih urolaš bude fino, hoćeš cimet, čokoladu, jabuke, orašaste plodove, sve je super.

5. Pita od jabuka 


I za kraj Pita od jabuka, klasik s kojim se nikada ne griješi! Ima još omiljenih slastica koje nisam  stigla staviti na blog, ipak sam ja još "mlada" blogerka s nedostatkom vremena. Doći će i one na red.
Nadam se da vam se sviđa izbor? Za sljedeći krug igrice predlažem sljedeće blogove:

1. Svaštarica
2. Around the World - in favorite recipes
3. Kruha i...
4. Ultimativni sastojak
5. Home-made by B

Preuzmite naljepnicu, zalijepite je na svoj blog, odaberite 5 najboljih slastice i nominirajte dalje...

četvrtak, 27. ožujka 2014.

Ajme koliko nas je...Zobene lepinje s pancetom


Volim igricu Ajme koliko nas je jer se uvijek nekako potrudim napraviti nešto novo, listajući mnogobrojne kuharice i recepte. Ovaj mjesec domaćica je Mirela s bloga Kruha i... Blog sam upoznala tek sada što je također prednost ovih igrica. Iako na blogu imam dva recepta sa zobenim pahuljicama odlučila sam se za još jedan. Ovaj put u slanoj varijanti.
Jučer sam imala slobodan dan i kako zapravo uglavnom radim popodne i vikendima teško je uskladiti društveni život. Nekako mi se čini da kad sam ja slobodna drugi rade i obrnuto. Zato slobodne dane rezerviram ili za djecu ili pozovemo goste na ručak. Tako je bilo i jučer...
Ukazala se prilika da iskoristim predjelo za igricu, a to su

Zobene lepinje s pancetom

 


300 gr pšeničnog brašna
200 gr zobenog brašna
50 gr zobenih pahuljica
2 žlice kvasca u prahu
1 žlica šećera
2  žlice soli
40 gr zapešta ili svinjske masti
200 gr pancete (ja sam ubacila i kobasice jer mi je ostalo od prethodnog dana)
1 kapula
2 češnjaka
par grančica timijana


Što se tiče miješanja tijesta tu je moj prijatelj pekač koji obavlja posao kad sam ja u gužvi. Znači u pekač sam stavila 350 ml mlake vode, dodala obje vrste brašna, kvasac, šećer, sol i otopljenu mast. Prijatelju treba oko sat i pol za miješanje i dizanje. Kada me obavijestio da je obavio posao izvadila sam tijesto,  premijesila ga i formirala 18 okruglih kruščića, stavila na masni papir i pustila da se diže još oko pola sata. Za to vrijeme narezati kapulu, pancetu i češnjak i prodinstati na maslinovom ulju, dodati timijan, papar i pustiti da se prohladi. Svaki kruščić pritisnuti mokrim prstima i u udubine staviti smjesu s pancetom. Peći na 180 stupnjeva 20 minuta. Zobeno brašno daje im puni okus, izvrsna kombinacija.


Još dva recepta šaljem:


nedjelja, 23. ožujka 2014.

Ragu s piletinom, šparogama i graškom

Još kao dijete s mamom sam bauljala po stijenama i provlačila se između trava ne bi li pronašla koju šparogu. Danas se ne moram više mučiti jer je vidim na daleko. Ne znam da li mi je veći gušt  brati ili jesti. Mali problemčić su djeca kojima ne odgovara jak okus šparoge tako da pokušavam kamuflirati na sve moguće načine. Jedan od takvih je i ovaj ragu, a drugi juhica.


Ove na slici ubrane  su ispred moje kuće, jednostavno rastu u kamenjaru i kad ih želim dodati u povrtnu juhicu samo skoknem i uberem.

 

Ragu s piletinom, šparogama i graškom 

 

100 g očišćenih šparoga, može i više ako volite
150 g graška, najbolje bi bilo svježi, ali može zamrznuti ili iz limenke
pola žličice šećera
1 žlica maslaca
3 komada pilećih prsa
1 kapula ili mladi luk ako se ima
125 ml pilećeg temeljca
100 ml bijelog vina
100 g vrhnja za kuhanje ili više ako se želi
naribana kora limuna
2 žlice škroba
papar


Šparoge oprati i vrhove pucati na oko dva centimetra dok se ne dođe do tvrdog dijela koji se baca. Zakuhati 4 dcl vode sa solju, žlicom šećera i maslacem, u tome kuhati šparoge dok ne omekšaju. File oprati, posušiti i popržiti na maslacu. Izvaditi sa strane i u to dodati narezanu kapulu, kada zažuti dodati tekućinu od šparoga, temeljac, vino i limunovu koricu koja se super slaže sa šparogama. Prokuhati dok kapula ne omekša, ja sam je usitnila štapnim mikserom. Zgusnuti škrobnim brašnom. Zaliti vrhnjem i dodati piletinu, šparoge i grašak. Za prilog sam koristila integralne špagete.


četvrtak, 20. ožujka 2014.

Zalivena pita s mesom

Bila je to ljubav na prvi pogled, samo sam čekala priliku kad ću je isprobati. Dojmovi...predobra! Majina Zalivena pita s mesom s odličnog bloga Cooks and Bakes. Tako lijepo, detaljno objašnjeno s popratnim sličicama da te jednostavno mami napraviti. Nije ovo jedini recept kojeg sam probala, ali je jedini kojeg sam slikala.


Zalivena pita sa mesom

Sastojci:
500 g tankih kora za pitu

za nadjev
500 g mljevenog mesa
2 poriluka
50-100 ml ulja
1 ravna žličica soli
1/2 žličica sode bikarbone
1/2 žličica papra

za preljev
4 jaja
1 čaša kiselog mlijeka
200 ml mineralne ili obične vode
50 ml ulja
1/2 žličice soli

Postupak:
1. Poriluk isjeckati sitno, izdinstati sa žličicom soli na 50-100 ml ulja, dok malo ne omekša. Dodati mljeveno meso. Dodati pola žličice  sode bikarbone i pola žličice papra. Dinstati 20-ak minuta na nižoj temperaturi.
2. Uključiti pećnicu da se grije na 200°C. Kore iskrojiti prema veličini pleha.  Na dno pleha  staviti malo ulja i razmazati, što se može napraviti koristeći jednu koru kao zgužvanu salvetu. Položiti tri kore pa preko uliti malo nadjeva , u mom slučaju oko 2 žlice fila. Tako redati dok se materijal ne potroši, završiti korama. Sirovu pitu izrezati na kocke oštrim nožem.
3. Žicom razmutiti 4 jaja s jednom čašom kiselog mlijeka. Dodati 2 dl mineralne ili obične vode, 50 ml ulja i pola žličice soli i promiješati. U tankom mlazu preliti pitu po rezovima. Vilicom razmicati razrezane komade kako bi se preljev rasporedio. Ostaviti 5-10 minuta pa staviti peći. Okvirno vrijeme pečenja je oko 45 minuta na 180-200°C, ali može biti i kraće i duže, zavisno od pećnice i veličine pleha.
4. Pečenu pitu izrezati ponovo na kocke.
 
Jeli smo je toplu za ručak uz zelenu salatu i radić i hladnu za večeru prelivenu kiselim vrhnjem.


Toplo preporučujem, a meni će sljedeći put poslužiti kao predjelo gostima.


 Hvala Majo...

ponedjeljak, 17. ožujka 2014.

Žaba party

Tetka, hoćeš mi napraviti tortu na žabu? - pitao je moj mali nećak još prošle godine. Mislila sam da će ga proći, ali u par navrata kada sam ga ponovno pitala uvijek je bio isti odgovor. Inače mojoj djeci, nećacima i prijateljima radim vesele torte presvučene ticinom. Ovaj put sam odlučila otići  korak dalje i napraviti tematski roćkas. Svi koji prate moju fejsbuk stranicu mogli su biti u toku s fazama rada.
Desetak dana prije rođendana započela sam, bila super organizirana, ali na kraju mi je opet falilo vremena. Mislila sam još i  cupcakese napraviti, ali eto nisam stigla, umjesto njih,  taj dan sam napravila zelene macarone koje nisam stigla ni pofotkati, ali vjerujte mi nisu ni bili fotogenični, već samo jako ukusni.
Započela sam sa zastavicama. Osmislila ih, isprintala izrezala i nanizala na satensku vrpcu. Sestra je jedne stavila na prozor, druge na kamin.


Druge su bile lizaljke koje na kraju nisu uspjele, tako da recept neću ni pisati. Jako su se lijepile i nisu mogle stajati na štapu, nešto im je falilo, a ne znam što, nakon pola sata samo su se objesile. Oni koji su prvi stigli do njih mogli su uživati. A bila je super ideja. :(


Zatim sam napravila Zezalice, s njima sam bila i više nego zadovoljna, a recept možete vidjeti ovdje. Toliko su bile dekorativne da su me ljudi pitali da li je to samo ukras? Koji ukras, pa to je fini keksić neobične zeleno-žute boje. (žuta boja od domaćih jaja)


Cake popsevi, odnosno frog popsevi su za mene totalno otkriće, toliko jednostavni, a tako dekorativni. Od sada ih radim na svakom rođendanu i u  svim mogućim oblicima. Radila sam po ovome receptu. Koristila bijelu čokoladu i zelenu prehrambenu boju. Okice sam radila od ticina, a usta crnom prehrambenom bojom i tankim kistićem. Štapiće sam nabavila preko e-baya.


Stalke za zezalice i cake popsove napravila sam od stiropora koje sam obukla u ukrasni papir da izgledaju kao lopoči.


Najzahtjevnija je bila torta. Odlučila sam je raditi samo od biskvita (vaš omiljeni). Ispekla sam ih tri. Sva tri sam izdrobila. Za tijelo sam pomiješala sok od naranče, mljevene bademe, otopljenu čokoladu i otopljeni maslac, sve onako od oka, dok nisam dobila mekanu smjesu koju sam utisnula u staklenu zdjelu obloženu prozirnom folijom. Za glavu sam dodala kokos, sok od limuna i otopljeni maslac. Rasporedila u dvije manje zdjelice. Drugi dan sam okrenula veliku zdjelu da dobijem tijelo i pomoću štapića za ražnjiće montirala glavu.


Premazala butter kremom. Stavila sam joj usta i oči da imam udubine prije prekrivanja. Nisam imala  sreće s ticino jer je pucao, ali sam ipak izvukla najbolje što sam mogla.
Ticino sam radila po ovom receptu. Evo i ljepotana...


Sestra je ispekla sendviče na žabe, koji su isto bili hit.


Dvorište nam je bilo prekrasno, puno balona...


A malim slavljenik je uživao u svome danu...


ponedjeljak, 10. ožujka 2014.

Njegovo veličanstvo BAKALAR!

Vrijeme je korizme...ne mogu reći da sam neki vjernik i da svaku nedjelju idem u crkvu, ali tradiciju su mi usadili kako moja nona, tako i moja mama. Nadam se da će i moja djeca usvojiti nešto od toga. Još kao mala sjećam se noninog bakalara, uvijek smo blagdanima  uživali u njemu. Ostane ti to negdje zauvijek, bez obzira na to što je više nema često se sjetim tih naših druženja za blagdanskim stolom.
Mama je neprimjetno preuzela taj običaj kuhanja bakalara na bijelo, i još mu dodala i brodet. Za prste polizati. Danas, i od kada imam djecu nastavila sam i ja. Najveća mi je pohvala bila kada je tata rekao: pa ovo kao da je mama skuhala.
Ovaj bakalar danas kuhala sam svekrvi i svekrvu...znam da ga vole i kad sam ih pozvala na ručak nije bilo greške kod izbora menija.
Bakalar od 60 dkg stavila sam močiti. Trebao bi se močiti 3 dana i svaki dan mijenjati vodu. No naravno, ja sam ga močila 1 dan, što znači da  je ostao tvrđi.

 

BAKALAR NA BIJELO

60 dkg suhog bakalara
cijela glavica češnjaka
maslinovo ulje oko 1,5 dl
0,5 suncokretovog ulja
1 kuhani krumpir u kori

Bakalar prerezati pilom i staviti u expres lonac  s jednim većim krumpirom u kori i kuhati oko jedan sat. Imam sreće, pa ga je mama stavila kuhati u konobu jer miris koji on širi i nije ugodan. Zapravo to je i najgori dio. Kada je bakalar kuhan slijedi čišćenje. Bitno je za paštetu da se čisti dok je još vruć. Voda u kojoj se kuhao pustiti za brodet. Kod njega se sve iskoristi osim kože i velikih hrskavica. Ja sam stavila dva tanjura, u jedan sam odvajala ružnije komade i sitne košćice za paštetu, a u drugi ljepše komade za brodet. Znači od 60 dkg bakalara dobila sam i predjelo i glavno jelo.
Nekada se bakalara tukao drvenim batom, a danas...ubacila sam sve odvojeno za paštetu u multipraktik. Cijeli režanj češnjaka sam očistila, nasjeckala i dodala u padelicu u koju sam stavila pola dcl maslinovog ulja. Kratko popržiti i ubaciti u multipraktik. Uključiti. Kada se bakalar dovoljno usitnio, polako dodavati ulje, najprije suncokretovo, zatim maslinovo. Ovisno o bakalaru, pašteta će ili "piti" ulje ili neće. Zna se dogoditi da jednostavno ulje ne upije nego samo ispliva. Zatim dodati soli i papra ovisno o ukusu. Trebali bi dobiti paštetu nježne strukture i lako mazivu. Što se tiče ulja, koristila sam i suncokretovo za blaži ukus paštete.


Paštetu namažite na prepečeni kruh ili na običan, kako vam paše. Kod nas je običaj da u posno vrijeme bakalar poslužimo uz rezance i kelj na češnjaku. Tako da smo dobili i toplo predjelo...
Za glavno jelo iskoristila sam one bolje dijelove bakalara za...


BAKALAR NA BRODET

2 kapule
3 veće mrkve
1/2 tetrapaka tekućeg pomidora
3 lovor lista
4 češnjaka
peršin
bakalar
1,5 kg krumpira

Kapulu iskosati, mrkvu naribati i ubaciti na maslinovo ulje, dodati češnjak i početi dinsati. Kada je zažutilo dodati pomidor, lovor i obične vode. Kuhati dok mrkva i kapula ne omekšaju, dodajući vode. Krumpire narezati na ploškice i ubaciti u kapulu i mrkvu. Ako se bakalar močio samo jedan dan, dodati ga kad i krumpire, u protivnom na kraju. Dodati vodu u kojoj se kuhao bakalar i kuhati dok krumpiri ne omekšaju. Na kraju dodati iskosani peršin. Jelo prije posluživanja pustiti barem 15 minut da odmori.


četvrtak, 6. ožujka 2014.

Kikiriki maslac

Na studiju sam tu i tamo znala kupiti kikiriki maslac. Meni je to bilo jako kalorično i masno, no moj muž ga je obožavao, od onda nisam ni kupila, ni radila. Malo sam pretraživala recepte i skužila da je domaći kikiriki maslac zapravo samo samljeveni kikiriki s minimalnim dodacima. I tako kupila ja kikiriki  u korici, a najteži dio je bio ljuštenje. Jagodice me bole, a očistila sam samo 20 dkg.



Kikiriki maslac

200 g oljuštenog kikirikija
2 velike žlice ulja od suncokreta ili kikirikija
1 žlica meda
1/2 žličice soli


Oljušteni kikiriki sam prepekla u pećnici na 150 stupnjeva, tek toliko da dobije boju. Pustila sam da se ohladi i stavila u multipraktik,  s medom, uljem, soli i miksala. Vrlo brzo  kikiriki se počeo lijepiti za stijenke pa sam ga prebacila u drugu zdjelu i dovršila štapnim mikserom.
Okus je super, nije mastan. Djeca su rekla da fali soli, meni ne, tako da se može kušati i dodati soli po želji. Kikiriki maslac se može namazati na kruh, puniti peciva, dodati u salate i koristiti na puno načina.
Čitala sam i recept iz Mezze-a. Piše da se kikiriki prepeče u ljusci i da je poželjno vaditi klicu iz njega zbog gorčine. Nisam vadila klicu i nije tako gorak, jedini mu je nedostatak što se izgubi puno vremena za pola teglice maslaca. Nisam naišla na neslani oljušteni kikiriki u trgovinama.


Fotke su malo različite, igrala sam se s filterima...