srijeda, 30. prosinca 2015.

FBI rukavice...Snježanin blog...in memoriam

Tužan krug igrice FBI-rukavice, u kojem smo dva mjeseca istraživali Snježanin blog Vrtaljica...Snježane koje više nema među nama, no ono što je ostavila svima nama je neprocjenjivo. Mislim da većina nas koja je u ovom blogerskom svijetu na ovaj način se željela prisjetiti svega dragocjenog što je Snježana napisala i pripremila. Ne samo ja, već i kolege s mog posla koji isprobavaju moje kolačiće pretraživali su Snježanin blog i bili oduševljeni. Nema tu pogreške, sve je lijepo i detaljno objašnjeno. Medenjaci su nas svih osvojili, još ih jedemo, a prošla su dva tjedna, a oni su sve bolji...

Prvo što sam pripremila bila je


 
Lijena pita baš onakva kakva treba biti, jednostavna, a fina...


MEDENJACI

Za čas je došlo blagdansko vrijeme pa sam pretražila blagdanske kolačiće. Moja kolegica Ana ih je prva napravila i mora se priznati da su joj super ispali. Ja sam svoje ukrasila čokoladom, ali da se ništa ne stavi su izvrsni. Što duže stoje su bolji.


  • 250 g maslaca
  • 18 dag šećera
  • 25 dag meda
  • 3 jaja
  • 1 žličica sode bikarbone
  • 300 g oštrog brašna
  • 100 g integralnog brašna i
  • 350 g glatkog brašna
  • 1 pakiranje mješavine začina Medenjaci
     
Postupak:
  1. U posudu staviti maslac, med i šećer te sve skupa polako grijati na vatri dok se ne istope šećer i maslac.
  2. Ohladiti desetak minuta pa umiješati samo malo umućena jaja. Dodati brašno pomiješano sa sodom bikarbonom i začinom za medenjake te sve skupa dobro izmiješati.
  3. Dobijeno tijesto ostaviti najbolje preko noći. (moje se odmaralo 24 sata)
  4. Praviti kuglice koje stavljati na lim (može i s papirom za pečenje),  i peći u pećnici zagrijanoj na oko 200°C do 10* minuta


 I još jedan blagdanski kolačić u kojem ja nažalost nisam mogla uživati zbog oraha, ali su se moji potukli oko njih su Bojini kolači. Probala sam samo komadić, a oni se tope u ustima...


Vratit ću se ja i Snježaninim pitama, jer nikada nisam razvlačila kore, a ona je u tome bila majstorica.
I za kraj još jedno veliko HVALA!

utorak, 15. prosinca 2015.

Božićni kolač i radionica božićnih kolača

Svake godine mislim kako ću hrpu toga napraviti i kako uvijek imam vremena, ali nekako mi dođe 15. 12., a ja nisam napravila ništa...nisam stigla napraviti adventski, napravila su ga djeca, zaboravila sam da je Sv. Lucija, sjetila se tek navečer i ni u jednom dućanu nisam našla pšenicu, NI U JEDNOM! KUPILA SAM SAMO ZEMLJU, pa šta da radim s njom?...strašno...pretužna i ljuta! A tako želim da sve bude starinsko i da djeci ostavim ONO...da i one tako jednog dana. Sad sam si stavila u planer za slijedeći 12 mjesec da ne zaboravim kupiti. Kako drugačije? Ma ja si zadajem više nego što mogu. Svi me pitaju kako stižem? Ma ljudi, ja uopće ne stižem, moj dan je PREKRATAK!
Između ostaloga bila sam na radionici u Zagrebu na izradi božićnih kolača i naravno ujutro radila, popodne me muž vozio u Zagreb (ima on živaca samnom), uspjela obaviti kratki šoping i u Miele centar na radionicu. Dođem ja tamo, a kad ono nema struje i sve smrdi da će se radionica odgoditi...O NE!...ja sam došla iz Rijeke, što ću sada?...što reći mužu, da sam uzalud došla...kad ono svijetlo, nakon sat vremena i idemo....brzinski...M'Bakery i ja. Šef Saša bio je zadužen za dobru atmosferu i baš, baš mi je bilo dobro. Iako je bilo malo vremena i Mateja i ja smo sve odradila odlično i svi kolači su bili predobri. Odnjela sam djeci da probaju, njima se najviše svidio Matejin kuglof. Utiske, slikice i recepte možete pronaći na Gastru.
Na radionici sam radila Božićni kolač i Ploškice od zobeni pahuljica.

 

BOŽIĆNI KOLAČ  

Sastojci:

Za tijesto:
  • 250 g brašna
  • 20 g svježeg kvasca
  • 1,5 dl mlijeka
  • 3 žlice šećera
  • prstohvat soli
  • vanilin šećer
  • Pola žličice naribane neprskane mandarinke (limun ili naranča)
  • 120 g omekšalog maslaca
  • 150 g grožđica
  • 50 g arancina
  • 50 g limuncina
  • 50 gr samljevenih blanširanih badema
Za posip:
  • 100 g maslaca
  • 100 g šećera u prahu
  •  
Priprema:
  1. Kvasac razmrviti u malo mlijeka i žličicom šećera, pustiti da se digne.
  2. Brašno prosijati u zdjelu i dodati uzdignuti kvasac.
  3. Umijesiti kruh, dodati mlijeka ako fali i pustiti da se diže pola sata.
  4. Kada se udvostruči, dodati ostatak mlijeka, koricu mandarine (limuna), šećer, sol, vanilin šećer, omekšali maslac, grožđice, arancine i limuncine te bademe, pa sve mijesiti da se dobije glatko tijesto.
  5. Pustiti da se diže 30 minuta.
  6. Zagrijati pećnicu na 180 stupnjeva.
  7. Tijesto premijesiti, razvaljati i staviti u pleh 2-3 cm debelo.
  8. Dok se kolač peče otopiti maslac.
  9. Pečeni kolač još vrući razrezati i kockicu po kockicu uvaljati u maslac pa u šećer. Ili samo preliti maslacem i posuti obilno šećerom.. 
Ima sličan okus Panetonu, djeci se jako svidio, najbolje ga je napraviti na badnjak.

 





subota, 12. prosinca 2015.

Kolačići za ptičice

Kad lišće padne i dođu hladni vjetrovi, snijeg zabijeli dvorišta, ptičice lutaju uokolo tražeći hranu. Olakšajte im potragu i šaku sjemenki stavite u kućice. Mi smo išli  korak dalje. Ukrasili smo dom, ali i dvorište. Golu smokvu okitili smo kuglicama i borićima, da i našim ptičicama bude lijepo, da uživaju leteći oko sjemenki.


Prijedlog je za djecu vinkovačkog vrtića Medenjak, kao i za svu djecu, živjela ona u kući ili zgradi. Napravite ukrase i navješajte za bilo koje stablo, ptičice će vam biti zahvalne.


2 šalice različitih sjemenki za ptice

2 vrećice želatine u prahu

3/4 šalice vode

slamke izrezane na 2 cm

velike izrezivače



Stavimo želatinu da nabubri s malo vode, u vodu dodamo želatinu i polako zagrijavamo dok se želatina ne rastopi. Kada se otopi, tekućinu dodati sjemenkama i miješati oko 5 minuta da se sve sjeme obloži. Pripremiti božićne kalupe, ali samo one velike koje ćete staviti na masni papir ili foliju i stavljati smjesu u njih, pritišćući i formirajući. Želatina će malo curiti, ali se ne brinite.



S jedne strane će izgledati malo ljepše nego s druge. Slamice narezati na dijelove i staviti kao rupicu kroz koju  ćemo kasnije provući vrpcu. Slamka mora biti dosta udaljena od vrha na oko 1/3 od vrha jer će u suprotnom doći do pucanja. Pustiti par sati  da želatina poveže sjemenke i posuši se. Nakon toga oprezno gurnuti stvrdnutu smjesu iz izrezivača i pustiti oblike da se suše preko noći. Želatina nije štetna za ptice tako da se ne treba bojati. Drugi dan izaberemo vrpce, izvadimo slamice i na tom mjestu gdje je rupica provučemo visilicu. Okitimo golo drvce ispred kuće ili zgrade i pričekajmo ptičice da počnu degustirati svoj kolačić, baš me zanima hoće li im se svidjeti?


Napomena: kako su djeca radila kolačiće koristile su male i velike kalupe. Iz malih se uopće sjeme nije moglo izvaditi, a kao najbolji se pokazao krug, kako veliki tako i mali. Izrezivače koji imaju puno utora nemojte ni koristiti. Mi smo upotrijebili krupno zrnje, mada mislim da bi sitnije bilo još i bolje...probat ćemo drugi put.


(naknadno...)
Mislim da sam napravila dobar posao, jer i uz kišu koja pljušti na mojoj terasi se čuje samo cvrkut ptica...zadovoljne su svojim kolačiće...

petak, 4. prosinca 2015.

Kandirana mandarina i marmelada od mandarina i bundeve

Ono, kada dobiješ more nešpricanih mandarina, pa smišljaš, kemijaš, isprobavaš...zapravo uživaš! Osim mandarina dobila sam i domaće bundeve i jabuke. A da je samo malo više vremena, sreći ne bi bilo kraja.



Mandarincine sam već radila, tako da su na red došle kandirane mandarina. Dobro će mi doći za kolače, a možda i u vruću čokoladu ubacim...mmm, možete zamisliti eksploziju okusa...


 

KANDIRANE MANDARINE

8 mandarina
2 šalice vode
4 šalice šećera
cimet

Narezati mandarine na kolutove. Zakuhati vodu, šećer i cimet. Kada se šećer otopi dodati mandarine i kuhati oko deset minuta ili malo više da se stvori sirup i mandarine omekšaju. Staviti u staklenke, spremiti u frižider i korisiti za božićne kolače.



Dobila sam ogromne bundeve i kada je razrežeš moraš iskorisiti cijelu (ne ledim hranu). Jedan dio sam stavila u juhu za dva dana, a jedan dio iskemijala marmeladu od bundeve i mandarine. Božanstvena je...mirisna, ukusna...

MARMELADA OD BUNDEVE I MANDARINA

1200 g narezane bundeve (ja sam koristila neku svjetlo žutu)
14 mandarina
cimeta po želji
1cm i pol đumbira
1 kg šećera

Sve staviti u padelu, kuhati, i na kraju ispasirati štapnim mikserom. Ljevati u sterilizirane staklenke, 5 minuta na poklopac i uživajte u posebnim okusima.
Ono što još planiram su: božićni sirup i liker...nastavak slijedi...

četvrtak, 26. studenoga 2015.

Muffini od banana i zobenih pahuljica

Stalno slušamo kako se broj pretile djece povećao. Alergije nas vrebaju sa svih strana. Mala djeca obolijevaju od dijabetesa, celijakije, povišenog tlaka. Na policama supermarketa nudi se pregršt šarenih slatkiša, zašećerenih napitaka. Roditelji posežu za gotovom hranom, siromašnom vitaminima potrebnim djeci za normalan razvoj. Jurimo, žurimo, ne stižemo...
Možda imam privilegiju što radim popodne i svaki dan kuham, imam vrt i razmišljam što ću djeci poslužiti na tanjur. No sjećam se i kada sam radila ujutro, kasno navečer sam spremala hranu za dva dana. Što znači: nema izgovora! To je samo naša komocija. Uporna sam i ustrajna. Blizanke sam dojila dvije godine, a mame odustaju nakon dva dana. Danas im nudim raznovrsnu ishranu, svaki dan učeći i upoznajući nešto novo. Ono što je uz zdravu hranu najbitnije: SJESTI ZA STOL. Ne trčati za djecom i stavljati im u usta, ne jesti ispred televizora. Sjesti za stol, cijela obitelj, razgovarati i objedovati. Neće ispočetka biti lako, ali trudite se, isplati se!


Umjesto slatkiša kupljenih u dućanu napravite im ove zdrave muffine...stvarno će vam trebati malo vremena, a djeci može biti doručak, užina ili večera. Ako zamijenite pahuljice bezglutenskima imat ćete obrok za djecu bolesnu od celijakije...

Muffini od banana i zobenih pahuljica

(original)
  • 3  šalice (čaša od 2 dl) zobenih pahuljica (ili bezglutenskih)
  • 1/2 žličice cimeta
  • malo naribanog muškatnog oraščića
  • 1 žličica praška za pecivo
  • prstohvat soli
  • 2 jaja
  • 1/4 šalice javorovog sirupa, meda ili ječmenog slada
  • 2 zrele banane
  • 2 žličice ekstrakta vanilije
  • 1/4 šalice kokosovog ulja
  • 1 šalica mlijeka
  • 1 šalica izdrobljene čokolade s velikim postotkom kakaa

Pomiješajte posebno suhe sastojke (pahuljice, cimet, muškatni oraščić, prašak za pecivo i sol). U drugoj zdjeli izmutite jaja ručnom miješalicom, dodajte javorov sirup, 2 izgnječene banane, vaniliju, kokosovo ulje mlijeko. Pomiješati suhe i mokre sastojke i dodati čokoladu. U kalupe za muffine staviti kupovne košarice ili samo namastiti utore i lijevati smjesu. Peći oko pola sata ili ako jače peče pećnica 20 minuta na 180 stupnjeva.





Ovim postom otvaram suradnju s Dječjim vrtićem Medenjak iz Vinkovaca. Planova je puno i nadam se da ćete uživati u nekim novim temama i mojim rukotvorinama kao što ću ja uživati radeći  ih za roditelje i djecu.




ponedjeljak, 23. studenoga 2015.

Quiche s radičem i paprikom...Ajme koliko nas je

Ovaj mjesec u igrici Ajme koliko nas je, za temu smo dobili RADIČ. Temu je zadala Aleksandra s bloga
Vanilla&Staubzucker. Crveni radič rijetko koristim jer u vrtu imamo samo zeleni, a nemam potrebu kupovati salatu. Kada ga i kupim to je za salatu s jajima. Jednom prilikoma sam ga ubacila u rižot, ali od straha da će se jako osjetiti, stavila sam ga malo. Ovaj put mi je bio pravi izazov, odvažila sam se i napravila piticu od radiča. Nadobudno sam mislila kako će se i mojima svidjeti. Djeca su probala i napravila onu facu gađenja, BLJAK, muž je pojeo dva komada, ali kad je znao što je unutra nije mu bilo privlačno, a mene je skroz oduševila. Milsila sam da će biti puno gorče, s obzirom na količinu, no nije. Puno je bolja hladna, čak i drugi dan. Kako radim popodne imala sam dvije večere. Kada se ohladi, izbalansiraju se arome i to bude skroz ok. Mislim da je ovaj recept samo za obožavatelje radiča i njegove gorčine




17 dkg brašna
11 dkg maslaca
1 crvena rog paprika
1 glavica radiča (manja)
2 jaja i 1 žumanjak
2 dl mlijeka
10 dkg ementalera ili po želji više
sol
papar


Brašno izmiješati s 9 dkg maslaca, žumanjkom, malo soli i 2 žlice vode. Tijesto zamotati i pustiti da odstoji 30 minuta u frižideru.
Oprati radič, izrezati ga na trake, očisititi paprike, i isto narezati na trakice. U posudi na preostalom maslacu popržiti radič oko 1 minute, izvaditi i ispržiti paprike oko 5 minuta.
Tijesto razvaljati i utisnuti u namašćeni okrugli  kalup za pite, izbuštiti rupice  po tijestu. Na tijesto staviti ispirjani radič i papriku. U posudi izmutiti jaja (i onaj bjelanjak što je ostao) s mijekom i sirom, posoliti, popapriti, preliti radič i peći oko 40 min na 180 stupnjeva. Ako ranije počne dobivati boju, izvadite. Pustiti da se prohladi. Meni je najbolja skroz hladna.





subota, 14. studenoga 2015.

Grašnjaki, slastica s marunima

Jesen je kod nas rezervirana za marune. Okružena sam stoljetnim stablima maruna. Još kao dijete s mamom sam zalazila u šumu i svake jeseni brala te jesenje plodove. Nekada je to bilo puno jednostavnije nego danas kad svako čuva svoje stablo i svoju šumu i nesmiješ brati jer te odmah netko potjera. No moji susjedi su mi dali punu vreću, a i ja sam u šetnji ubrala one koji su pali na šetnicu. Puno je tradicionalnih recepata ovog kraja, imamo čak i manifestaciju u Lovranu pod nazivom Marunada.
Izabrala sam jedan autohtoni rukavački recept (Rukavac, mjesto iznad Opatije). Kao djevojka radila sam ga s mamom, a danas ga ja radim sa svojom djecom. Puno je posla oko njega, ali isplati se trud. Prvi dan smo skuhali marune i očistili, a drugi dan sam radila desert. Iskoristite ukućane da vam pomognu u pripremi, jer stvarno treba puno vremena. No nemojte odustajati, nikako!


GRAŠNJAKI


Tijesto:
  • 1/2 kg brašna
  • 1 cijelo jaje
  • 1 žumanjak
  • sol
  • 5 dkg šećera
  • 1 vanilin šećer
  • 2 žlice likera od dunja (rum)
  • 1 dkg kvasca
  • 2 dl mlijeka
  • 10 dkg margarina
Punjenje:
  • 1/2 paketa maslaca
  • 1/2 kg očišćenih maruna
  • malo soli
  • malo cimeta
  • žlica likera od dunje (rum)
  • 10 dkg šećera
  • mlijeka po potrebi
Priprema:




  1. U 2 dl mlijeka staviti šećer, žlicu brašna i kvasac. Pustiti da kvasac fermentira. Umutiti jaja s vanilin šećerom, margarinom, solju i likerom. Žlicu po žlicu dodavati brašno i nadignuti kvasac. Mutiti spiralnim nastavcima.
  2. Tijesto mora biti mekano kao za krafne otprilike. Pustiti da se diže i udvostruči obujam. U međuvremenu staviti na vatru otopiti maslac i šećer. Marune izmiksati u multipraktiku, dodati cimet, malo soli i liker. Na kraju dodati maslac i šećer. Ako je pretvrda krema dodati malo mlijeka.
  3. Sada slijedi najteži dio...(bilo bi najbolje da se radi u paru). Razvaljati tijesto puta dva. Na prvi dio staviti loptice marun kreme, premazati s bjelanjkom koji vam je ostao oko te kuglice, preklopiti drugim tijestom i malom čašom od likera rezati krugove. Kada su krugovi izrezani, dobro pritisnuti krajeve, da se grašnjaci ne rastvore i što prije stavljati u vruće ulje. Ja sam koristila malu padelicu i frigala po 4 grašnjaka.
  4. Znači nakon rezanja ne puštati da se više dižu. Kada je sve isfrigano posuti finim šećerom.
  5. Znači najviše pažnje treba posvetiti krajevima grašnjaka da budu što bolje zalijepljeni, u protivnom će doći do otvaranja i ispadanja nadjeva.
Recept je objavljen na Gastro.hr  

 
Na ovom linku možete pogledati kako je izgledalo moje snimanje s Petrom Jelinić i priču o Grašnjacima.

nedjelja, 1. studenoga 2015.

FBI-a rukavice kod Tamare

U dvomjesečnoj igrici FBI-a rukavice isprobavali smo recepte s bloga Ave dulcis. Uh ima tako dobrih recepata, a posebno zdravih slatkiša. Slane nisam stigla ni probati, a neke sam ponovila dvaput.

Keksići s kokosom i karamelom...i čokoladom

 

Prvi recept koji sam isprobala je još iz faze kada je koristila puno šećera. Ispali su nam skroz drugačiji jer su cure rekle da ne treba nikakav preljev. Okusom podsjećaju na medenjake.







Savršeni keksi za doručak

 

Super su. Stavila sam dvije banane umjesto jedne i od suhog voća datulje. Mogu dugo stajati i ja sam si ih uzimala za marendu. Jednom djetetu se nije svidio okus banane pa ću ipak sljedeći put staviti samo jednu.

 



Energetski prutići od suhog voća

 

Ovi  prutići su nam se svima svidjeli i već sam ih ponovila i sigurno ću još puno puta. Koristila sam datulje, brusnice, sezam, bademe, maslinovo ulje i med. Sljedeći put isprobavam s kokosovim uljem.


  Mini štrudle s džemom od smokava

 

I za  kraj, ali ne manje važne štrudlice od smokava. Moje nisu ispalae tako savršene, ali su bile jako fine. Koristila sam ječmeno i pšenično brašno. Nespretno sam ih zamotala pa nisu ispale tako lijepi kao kod Tamare.


Predložila sam ovaj blog za istraživanje i tako mi je drago da je izabran jer stvarno ima predivnih recepata.

utorak, 13. listopada 2015.

Soda kruh i povrće iz pećnice

U nedjelju mi je u goste došla prijateljica s familijom koja je na posebnoj prehrani nakon testa intolerancije na  hranu, a zbog gljivica koje joj se pojavljuju na noktima i koži. Između ostalog izbacila je bezglutensko brašno, šećer, alkohol i naravno sve što je vezano uz vrenje. Ne znam što bi rekla o tome, ali ako nekome pomaže, zašto ne. Puno čitam o hrani i educiram se, ali toliko je toga što još uvijek ne znam. Razmišljajući i konzultirajući se s njom  složila sam meni.
Prvo što sam napravila bio je pirov kruh sa sodom. Stalno sam bila uvjerenja kako pir nema ili ima samo malo glutena. Kako mi je prijateljica rekla da ima, išla sam malo istraživati i stvarno ne mogu ga jesti ljudi osjetljivi na gluten. Baš sam bila u zabludi i stvarno mu je previsoka cijena.
Ovo je već drugi put da radim kruh sa sodom no mislim kako više neću jer mi se ne sviđa miris tog kruha, a što on duže stoji to se miris sode pojačava. Prijateljica ga je probala i  nije joj smetalo.




SODA KRUH

4 šalice pirova brašna (ili kojeg želite)
2 žličice sode
1 žlica soli
1 3/4 šalice jogurta
sjemenke po želji

Prosijati brašno zajedno sa sodom, dodati ostale sastojke, oblikovati, staviti u odgovarajući kalup koji ste prethodno premazali maslacem i staviti peći na 180 stupnjeva oko 40 minuta.


Za predjelo sam radila juhu od bundeve i prosa s dodatkom đumbira. Sve staviti kuhati i štapnim mikserom usitniti.
Za glavno jelo sam pekla svinjetinu i piletinu, a kao prilog poslužila krumpir i povrće pečeno u pećnici, s kojim sam posebno oduševljena i uopće ne znam zašto to do sad nisam radila jer mi je prefino...
 
 


PEČENO POVRĆE 

Pola manje bundeve
1 crvena kapula
1 manji celer
1 manji batat
1 manja cikla
maslinovo ulje
sol
peršin
 
Povrće narezati na kockice, posložiti ga zasebno, posloliti preliti maslinovim uljem, promiješati i staviti peći. Peći oko 50 minuta ili dok svo povrće ne omekša. Izvaditi iz pećnice i posuti svježim peršinom.
 
 
Pogriješila sam i kod salate, iako je netom bila ubrana iz vrta, začinila sam je domaćim jabučnim octom koji prijateljica ne konzumira...eh što ćeš, valjda kad si u tome drukčije razmišljaš. Probala je ona sve, vjerojatno kulture radi, ma vjerujem da joj neće naškoditi...
Desert nisam uslikala, radila sam Tamarine pločice od suhog voća i bila sigurna kako će mi ostati drugi dan za slikanje, ali se pojelo do zadnjeg komadića...ponavljam ih uskoro jer su prefini i zdravi.
 
Gledam da svojoj obitelji kuham raznovrsno, svježe i sezonsko. Rijetko ledim hranu, znači svaki dan se kuha. Isprobavam nove začine radim zdrave slatkiše, pečem kruh i ne odričemo se gotovo ničega. Imam problema sa želucem, pa malo ja pazim, uglavnom da ne jedem navečer. Djeca su u razvoju i treba im priuštiti i ugljikohidrata, proteina, minerala i vitamina, a to se postiže raznovrsnom prehranom (bar ja tako mislim). No ne osuđujem nikoga tko misli drugačije i svatko ima pravo na svoj izbor...



utorak, 29. rujna 2015.

Pita od patlidžana

Ovaj mjesec nam je u znaku patlidžana, koji nam je za temu zadala Jelena s bloga Jelina jela u blogerskoj igrici Ajme koliko nas je.
Stvarno ga volim na sve načine što se može vidjeti i po receptima s bloga. Ova pita je nešto posebno  i što mi je najvažnije jela su je djeca, a muž i ja za ručak i večeru. Bolja je kad malo odstoji. Drugi dan sam je jela za večeru i bila je odlična. Recept je objavljen na Gastro.hr



Za tijesto:
  • 190 g brašna
  • 100 g maslaca
  • 1 jaje
  • malo hladne vode
  • žličica soli

Za nadjev:
  • 2 patlidžana
  • 1 svežanj peršina
  • 40 g ribanog parmezana
  • 2 žumanjka
  • 3 dl mlijeka
  • 30 g brašna
  • sol
  • papar

Priprema:
  1. U udubinu u brašnu staviti 75 g maslaca, jaje, sol i žlicu, dvije, hladne vode. Brzo umijesiti i staviti u hladnjak na 30 minuta.
  2. Razvaljati tijesto i obložiti prethodno namašćen kalup za pite. Izbosti ga vilicom, staviti foliju i posuti grahom. Peći 20 minuta na 180 stupnjeva.
  3. U međuvremenu u posudi rastopiti preostali maslac, dodati brašno i popržiti. neprekidno miješajući dodavati mlijeko i pustiti da se zgusne. začiniti solju i paprom.
  4. Očistiti patlidžane i narezati na kockice, možete ih posoliti i odgorčit, ali ja ovaj put nisam, nego sam ih odmah u par tura popržila na maslinovom ulju.
  5. Ocijediti ih, posoliti i dodati bešamelu. Dodati žumanjke, iskosani peršin, parmezan i pomiješati. Kad je tijesto napola pečeno, ukloniti foliju i uliti pripremljenu smjesu.
  6. Peći još 20 minuta na 180 stupnjeva. Poslužiti mlako ili hladno uz žlicu kiselog vrhnja
Šaljem još recepte koji su objavljeni na blogu...





1. Dizani pužići s pestom i patlidžanom
2. Patlidžan u ulju
3. Namaz od patlidžana

subota, 26. rujna 2015.

Namaz od pečenih patlidžana i pomidorina

Korak po korak stiže nam jesen. Badiće sam još pustila u torbama misleći kako ćemo se još koji vikend uspjeti okupati. Nismo uspjeli, ne zato što nije bilo toplo već su nas stisle obaveze. Nakupali smo se mi više nego što možete zamisliti i maksimalno iskoristili ljeto.
Prošli vikend proslavili smo šogorov rođendan, svašta nešto sam napekla i nakuhala. Nije bilo vremena za neko slikanje, tako da neće ni biti postova o tim mojim eksperimentiranjima. Šogorovi gosti su mi svake godine pokusni  kunići za moje kemijanje. Jedan od takvih su i ovi krekeri s namazom od pečenih patlidžana

 

 

Namaz od patlidžana 

 

Zagrijati pećnicu na 200 stupnjeva. Prepoloviti jedan patlidžan, premazati uljem i staviti peći, nakon 15 minuta dodati desetak mini pomidora i peći još 15 minuta ili dok ne omekša patlidžan. Kada je pečenu izvaditi i pustiti da se ohladi. Vilicom izdubiti patlidžan, dodati pečene pomidorine, 5 zelenih maslina i 1 češnjak pa sve pomiješati sa 100 g svježeg kravljeg sira i 200 g kiselog vrhnja (možete smanjiti i na pola ako želite gušći umak). Posoliti, popariti i staviti u frižider na najmanje 2 sata. Poslužiti uz krekere s makom i sezamom


Krekeri s makom i sezamom 

(original)

1 šalica / 280 g brašna (možete i integralnog)
1/3 šalice / 40 gr maka
1/3 šalice / 40 gr sezama
1 ½ žličica soli
1 ½ žličica praška za pecivo
3 žlice / 45 ml maslinovog ulja
¾ šalice / 175 ml vode 





Sve sastojke osim vode izmiješati. Dodavati postepeno vodu dok ne dobijete glatko tijesto. Pustiti da se odmori oko 15 minuta. Tanko razvaljati izrezivati po želji i staviti peći 15 minuta. U zatvorenoj limenoj kutiju mogu i potrajati...


Bilo je tu i rođendanske torte, pizze sa smokvama i gorgonzolom, pita od maka i sira i štrudla od smokava koju nisam slikala...


Zadnji kolač je napravilo moje dijete i izabralo recept...
Recept šaljem za igricu Ajme koliko nas je i blogu Jelina jela...


ponedjeljak, 14. rujna 2015.

Kolač od smokava, kardamoma i maslinovog ulja




Sezona je smokava. Ove godine su stvarno rodile i svaki drugi dan kako sazrijevaju tako ih pospremam u marmeladu. Pretraživala sam malo po netu u potrazi za nekim novim receptom, naišla na -ovaj- i prilagodila  ga po svom guštu. Prvi put sam koristila kardamom kao začin. Sjemenke mi je kolegica donijela s putovanja, ali nikako ih upotrijebiti. Mislila sam kako će imati sličan ukus cimetu (ne znam zašto) ali to je skroz neki novi ukus. Djeci se uopće nije svidio tako da su pojele komad i više nisu tražile repete. Odraslima se svidjela. Sestri sam odnijela za nju i šogora i rekla da podjele, a ona kako je počela jesti, samo je promrmjala kako on ne voli smokve i sve smazala u trenu.
  

Količina svježih smokava ovisi o kalupu o kojem pripremate
1 1/4 šalice brašna
1/4 šalice samljevenih badema
1/4 žličice soli
1 žličica sode bikarbona
1 žličica prašak za pecivo
1/4 žličice đumbir u prahu
6 kardamom mahuna
2 jaja
1/2 šalice ječmenog slada ili meda 
1/2 žličice limunove ili narančine korice
2 žlice mlijeka ili vrhnja
1/4 šalice marmelade od smokava
1/2 šalice maslinovog ulja
 



Zagrijte pećnicu na 180 stupnjeva. Prepolovljene smokve ravnomjerno rasporediti na dno posude. 
Prosijati brašna, sol, sodu bikarbonu, prašak za pecivo i đumbir u veliku zdjelu. Otvorite kardamon mahunu i istući sjemenke u mužaru. Dodati ih u suhe sastojke i promiješati.
U zdjeli istući jaja, ječmeni slad, i koricu limuna.. Dodajte mlijeko i marmeladu, i polako dodavati maslinovo ulje.
Dodati suhe sastojke u mokre i promiješati. Uliti u kalup gdje su već posložene smokve. Peći oko 30-35 minuta. Ostaviti da se ohladi i preokrenuti


Meni je još bolja drugi dan kada se okusi malo prožmu



Recept je poslan za igricu Ajme koliko nas je čija je domaćica Snežana s bloga Sneško domaćica.

subota, 5. rujna 2015.

Kolač od amula (šljiva), maka i kokosovog ulja

Ova kišna i tmurna subota prilika je da napišem post nakon dva mjeseca pauze. Iza mene je bezbroj torbi koje čekaju na raspremanje, jer jučer smo napustili našu ljetnu kuću i vratili se u jesen-zima-proljeće kuću. Bilo je ovo jedno divno ljeto, s toliko sunca da smo se stvarno nakupali i nauživali. Da ne govorim o druženjima, događanjima i svemu ostalom što nosi ljeto.
Kao i svake godine posjetila sam svoj otok, barba je bio zadužen za ribu, da ne pamtim koje godine sam se toliko najela...a i s prijateljima sam guštala u ribi...





Kuhala sam ja, slikala, ali nikako na red doći post. Tako da se danas vraćam na početak ljeta i kolač od amula koje sada možete zamijeniti šljivama. Recept je objavljen na Gastro.hr .

Kolač od amula (šljiva), maka i kokosovog ulja

Sastojci:
  • 115 g maslaca
  • 125 ml kokosovog ulja
  • 200 g smeđeg šećera
  • 3 jaja
  • 3 žlice maka
  • 1 žlica arome vanilije
  • 250 ml kiselog vrhnja
  • 200 g glatkog brašna
  • 190 g integralnog brašna
  • 2 žlice praška za pecivo
  • prstohvat soli
  • pola žličice cimeta
  • 15-20 amula

Priprema:
  1. Zagrijati pećnicu na 175 stupnjeva. Okrugli lim premazati maslacem.
  2. Pjenasto izmiksati omekšali maslac sa šećerom, makom i kokosovim uljem. Dodati jedno po jedno jaje, vaniliju i vrhnje pa izmiksati.
  3. Posebno pomiješati obje vrste brašna, dodati prašak za pecivo, sol i cimet. Umiješati malo po malo brašno u smjesu s maslacem. Zatim izliti u lim i prekriti amulima.
  4. Peći oko 40 minuta ili probati čačkalicom, ako nije pečeno pustiti još malo.
  5. Kolač se treba skroz ohladiti da bi se lakše mogao rezati. Vrlo je sočan i izdašan.
Umjesto amula možete koristiti bilo koje drugo voće.



Čini mi se da će još biti sunca i da se ljeto ne da. Možda još koji put zaplivam, a ako ne...volim ja i jesen i sve čari koje ona nosi...